לימודי הוראהחינוך והוראה הן הדרכים להשפיע על דרכי חשיבתו של אדם, על התנהגותו ועל עיצוב תודעתו. קיימות גישות פדגוגיות רבות ובבתי הספר מכתיב כל מנהל את הגישה המועדפת עליו. בשנת 1953 אושר בכנסת חוק החינוך הממלכתי שמטרתו לבטל זרמים שונים בחינוך על מנת לייצר מערכת חינוך ניטרלית.
בישראל קיימות שתי מערכות חינוך: החינוך הממלכתי והחינוך הממלכתי דתי. מטרות החינוך לאחר תיקון שעבר בשנת 2000 הן: לחנך אדם להיות אוהב אדם, אוהב את עמו וארצו, אזרח נאמן למדינת ישראל, מכבד הוריו ומשפחתו, מורשתו, זהותו התרבותית ולשונו; בנוסף להנחלת ערכים דמוקרטיים, שמירה על החוק, סובלנות ביחסים בין עמים; פיתוח אישיות הילד והילדה; לימוד דעת; הענקת שוויון הזדמנויות; טיפול מעורבות חברתית; כבוד והכרת השפה.

גישות בחינוך

גישות החינוך השונות כולן, מתבססות על תיאוריות מוקדמות של פסיכולוגים:

התאוריה של ג'ון דיואי – חינוך פרוגרסיבי – "הילד במרכז". בעוד שהחינוך המסורתי מבוסס על העברת אמות מידה וכללי התנהגות, מסירת ידע וכללי התנהגות מהחוץ אל הפנים, כלומר מעולם המבוגרים אל עולם הילדים. התאוריה הפרוגרסיבית דוגלת בטיפוח אישיותו של הפרט, פעילות חופשית, לימוד מתוך נסיון.

התאוריה של ז'אן פיאג'ה – התאוריה הקוגניטיבית- התפתחותית מבוססת על לימוד דרך גרייה: "בכל פעם שאנו מלמדים את הילד דבר מה, אנו מונעים ממנו את האפשרות להמציא אותו," טוען פיאז'ה ומתאר נכונה גם גישות של מחנכים ואנשי אקדמיה כמו אפלטון, גלילאו גליליי, מריה מונטסורי ועוד אשר דוגלים בגישה קונסטרוקטיבית לפיה הלומד בונה את ידיעותיו על ידי יצירת קשר סמנטי בין מיומנויות שיש בידיו לבין הידע החדש שרכש.

התאוריה החברתית-פסיכולוגית של לב ויגוצקי – על פי ויגוצקי הלמידה נעשית על ידי דו-שיח והחלפת דעות. תלמידים רוכשים ידע דרך התמודדות עם בעיות או תכנון דברים חדשים, כאשר מביאים לדיון קבוצתי את הנושא והמשתתפים מעלים שאלות על יסוד ידע קיים ומידע שאסף, מנתחים את הנושא, חוקרים אותו ומעלים הצעות לפתרון.

אי אפשר לדבר על חינוך מבלי להזכיר את מי שנחשב לסמל המחנכים ומי שזכויות הילד היו נר לרגליו והוא המחנך הדגול יאנוש קורצ'אק שהלך עם תלמידיו לתאי הגזים בטרבלינקה.

כדאי ללמוד הוראה?

נכון שמצב החינוך בארץ אינו מעודד ושום אור לא נראה, גם לא באופק החדש. אבל מסתבר שאין זה מרתיע עשרות סטודנטים להרשם לחוגי החינוך, הנה בשנת הלימודים הקודמת במכללה האקדמית לחינוך אורנים נרשמו יותר תלמידים ממה שיכולה היתה המכללה לקלוט.

איפה לומדים?

אוהלו המכללה לחינוך, לתיירות ולספורט – מוצעים ארבעה מסלולים: הכשרת מורים להוראת חינוך גופני, הכשרת מורים להוראת התיירות והמלונאות לחטיבה עליונה של ביה"ס תיכון, הוראה לחטיבת ביניים, התמחות להוראה משלבת בחינוך מיוחד, בוגר הוראה.

אחוה המכללה האקדמית לחינוך – מוצעים מסלולי תואר ראשון B.Ed במסלול הגיל הרך ובמסלול לביה"ס היסודי עם התמחויות: לשון עברית, מתמטיקה, ספרות, טבע, מינהל מערכות חינוך, היסטוריה; תואר ראשון B.Ed במסלול העל-יסודי עם התמחויות חד חוגיות ודו-חוגיות, תואר ראשון בין- מסלולי להוראת אנגלית, תואר ראשון בחינוך מיוחד, מסלול רב גילי, מסלול גגנות, תואר שני M.Ed במינהל מערכות חינוך, בתרבות א"י והוראתה, הכשרת אקדמאים להוראה ולימודי המשך.

אורנים המכללה האקדמית לחינוך – במסגרת הלימודים האקדמיים ניתן ללמוד באחד מהמסלולים לתואר ראשון: B.Ed, B.A או B.Sc או באחת משלוש התוכניות לתואר שני, M.Ed – הוראה רב תחומית במדעי הרוח, בשפות זרות ובייעוץ חינוכי.

מכון וינגייט –במכון פועלים: בית ספר למאמנים ומדריכים, מרכז ריבשטיין לרפואת ספורט, מרכז פדגוגי והיחידה לטיפוח ספורטאים. הלימודים למדריכי ספורט והכשרת מנהלים למערכות ספורט כוללים לימודים מעשיים ולימודים עיוניים באנטומיה, פיזיולוגיה של המאמץ, תורת האימון, פסיכולוגיה, תזונה בפעילות גופנית, מתודיקה ופציעות ספורט.

סמינר הקיבוצים המכללה לחינוך לטכנולוגיה ולאמנות – בית הספר לחינוך כולל מסלולים לתואר ראשון בחינוך - לימודי התפתחות הילד בגיל הרך, חינוך יצירתי, הוראה לבית הספר היסודי בתכניות שונות, הוראה בחינוך המיוחד, הוראת אנגלית, חינוך לתנועה ובריאות האדם (חנ"ג), הוראת מדעי הרוח והוראת הביולוגיה–כימיה בהיבט סביבתי בחינוך העל-יסודי, חינוך וטיפוח כישרונות אמנותיים בתחומי המחול, תיאטרון- מחול ובית הספר לאמנויות הבמה. מסלול תואר שני בחינוך סביבתי, חינוך מתמטי ליסודי וחינוך רב תחומי.

המכללה האקדמית בית ברל – בית הספר לחינוך- מסלולי ההכשרה להוראה ולחינוך: הגיל הרך, חינוך יסודי ועל יסודי, חינוך מיוחד, חינוך בלתי פורמאלי, טיפול וקידום נוער. מסלולי תואר שני: הערכה ותכנון לימודים, יעוץ חינוכי, מנהלי בתי ספר, הכשרת אקדמאים להוראה, פיתוח פרופסיונאלי. הלימודים כוללים התמחות בהוראה.

מכללת לוינסקי לחינוך – המכללה מעניקה תואר בוגר הוראה ותעודת הוראה וכן תואר שני בהוראה בחינוך לשוני בחברה רב-תרבותית, חינוך מוזיקלי והוראה ולמידה. במסגרת המכללה פועלת גם המדרשה למוסיקה המכשירה מורים למקצועות מוסיקליים לכל הגילים.

המרכז ללימודים אקדמיים – לימודי תואר לבוגר B.A בחינוך חברה וקהילה, עם שתי התמחויות: מיקוד חברה וקהילה, מיקוד פנאי ותרבות, M.A בחינוך עם התמחות בניהול ומנהיגות חינוכית, חינוך מיוחד, מידענות ותקשורת בחינוך, M.A בייעוץ חינוכי.

לימודי הוראה - מידע שימושי

גולשים שקראו על "לימודי הוראה" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות