לימודים והחיים הסטודנטיאלייםלימודים במוסד להשכלה גבוהה הם חוויה מיוחדת בחייכם, עם נופך וצבע משלה. גם אם תבלו במוסד להשכלה גבוהה רק שלוש שנים, התקופה הזאת תיזכר אצלכם לתמיד. הדבר שהכי אופייני לזמן הזה הוא הצביון האינטלקטואלי שחייכם מקבלים. הלימודים עומדים בראש כל מטלותיכם, מחלצים מכם הקשבה, ריכוז וחשיבה, לעתים גם כוח יצירה, ומעשירים אתכם בידע רב, ולא רק בתחום הצר שבחרתם ללמוד. כי השכלה גבוהה מטרתה להקנות לכם ידע כללי ומגוּון בצד התחום שתתמחו בו בסופו של דבר.
מן ההיבט הטכני, עולם שלם של שירותים מורכב על אורח חייהם של הסטודנטים ומתוך התחשבות במגבלות הזמן והכסף שלהם. מאחר שהם צריכים גם להתמקד בלימודים וגם לשלם שכר לימוד, שכן הלימודים הן יקרים, הם צריכים לעבוד. לכן משרות רבות מיועדות לסטודנטים מציעות שעות עבודה גמישות, וכן יש מערכת של חוקים ותקנות שייעודה לעזור לכם למצוא עבודה ולשמור על זכויותיכם.

לימודים ועבודה

ראשית, כן, עוד לפני הלימודים, כדאי לעבור קורס שמכשיר אתכם למיומנות כלשהי. דבר זה ייתן לכן יתרון בהשגת עבודה לתקופת הלימודים, בקבלת שכר גבוה יותר, ויתרום לכם גם בהמשך חייכם. הכוונה היא ללמוד משהו בסיסי ונחוץ: קורס אנגלית או שפה אחרת, קורס מחשוב, כתיבה ל-SEO, הקלדה עיוורת, מכירות ואפילו הנהלת חשבונות. אם עלה בידכם – הרי זה משובח. המיומנות שתרכשו תמיד תעמוד לימינכם. כמו כן, אם שירתתם בצה"ל נצלו כל מקצוע שרכשתם בו: הדרכה, אבטחה, מזכירות וכל ניסיון אחר, והציגו אותו כמיומנות מקצועית אמיתית שבאמצעותה תוכלו לקבל שכר גבוה יותר מן השכר המינימלי במשק.

כאשר אתם עובדים, אתם זכאים לתשלום של שכר בסיס, לפחות השכר המזערי לשעה הנקוב בחוק. אם מציעים לכם שכר רק על בסיס ההספק שלכם או על טיפים, דעו כי אין זה חוקי. פורטלים של לימודים מציעים עבודות המתאימות לסטודנטים. מקומות העבודה המעסיקים אמורים להתחשב בכם כאשר אתם בימי בחינות ובכלל למערכת שעות הלימוד שלכם. בררו זאת לפני שאתם מתחייבים לעבודה.

להיות סטודנט

להיות סטודנט זה כיף. או כך בכל אופן זה אמור להיות. השיעורים שאתם לומדים הם אלה שבחרתם ולא מה שנכפה עליכם בבית הספר. לא צריך להכין שיעורים כל יום, רק להגיש עבודות וללמוד למבחנים בסוף סמסטר. לא מתייחסים אליכם כמו אל ילדים ולא מנסים לחנך אתכם, גם לא צועקים עליכם ולא מעמידים אתכם בפינה. בהפסקות אפשר לשבת בבית הקפה. יש מקומות בהם מותר לעשן, ויש מארג חברתי מעניין המאפשר יצירה של שיתופי פעולה לצורך לימודים ביחד, קשרי חברות ואף קשר רומנטי. אבל למציאות תמיד יש שתי פנים, ולא הכול זורם כמו באייקון של רביצה מדושנת עונג על הדשא של הקמפוס. אם אכן צצות בעיות, כאלה ואחרות, במהלכה של תקופת לימודים עליכם לדעת את הדברים האלה:

לימודים ומבחנים

אם בזמן הלימודים עברתם לידה (כן, ילדת) או נקראתם למילואים ארוכים, אתם זכאים לחזרה על שיעורים או על קורס בלא תשלום נוסף. אתם זכאים למועד בחינה נוסף (שלישי, כי למועד ב' כולם זכאים) וכן לדחייה במועד הגשת העבודות. אם יש לכם לקויות למידה או לקויות ראייה או נכות כלשהי, המוסד שבו אתם לומדים צריך להתחשב בכם ולתת לכם תנאים שיעשו אתכם שווים לכל השאר.

המוסד שאתם לומדים בו חייב ליידע אכם על שינויים בשעות השיעורים, הקורסים, על שינויים במועדים של בחינות והגשת עבודות. עקבו אחרי לוחות המודעות ואחרי הודעות הדואל שלכם.

אם סתם לא כיף לכם, אתם טרודים ושפופים, עברתם טראומה נפשית חס וחלילה, אתם זכאים לקבל ייעוץ פסיכולוגי ללא תשלום. אם מדובר בטיפול ממושך הוא יינתן לכם במחיר מסובסד מאוד. אם נקלעתם לבעיה משפטית, יש מוסדות שנותנים לכם גם ייעוץ משפטי בחינם.

זכויות

ככלל, סטודנטים רשאים להתאגד באגודות, לשבות, להתלונן ולהיאבק על שכר הלימוד. אמנם לא כדאי לשבות יותר מדי, אבל זכותכם להיאבק גם כאשר מדובר בכל מה שלא נראה לכם הוגן: מרצה שאינו מכבד אתכם או אף מטריד אתכם, אפליה אם נעשתה לכם על בסיס מוצאכם או מינכם וכולי. יש לכל זה כתובת: אם לא אגודת הסטודנטים אז נציב קבילות הסטודנטים במוסד שאתם לומדים בו.

לימודים וכסף

כולי תקווה כי בילדותכם חסכתם כסף (או הוריכם עשו כן עבורכם) והפקדתם אותו בקופה או בתוכנית חיסכון בדיוק לימים אלה, עבור לימודים במוסד להשכלה גבוהה. אם אין לכם כסף מספיק לשלם את שכר הלימוד, תוכלו להשתלב בפרויקט חונכות לילדים שצריכים עזרה בלימודים. כך תתנסו במחויבות לקהילה וכן תזכו בהנחה בשכר הלימוד או בהחזר של חלק ממנו בצורת מלגה.

אם עדיין אין לכם די כסף לחיות וללמוד גם יחד, תוכלו לבקש מלגה. מלגות ניתנות על ידי מוסד הלימודים או על ידי המועצה המקומית שאתם משתייכים אליה או על ידי קרנות שעניינן לקרב את ההשכלה הגבוה לאוכלוסים חלשים מבחינה כלכלית. תוכלו לפחות לנסות לבקש מלגה.

תעודת סטודנט מקנה הנחות מקומות רבים: באמצעי התחבורה ובמקומות רבים מאוד. גם הבנקים אמורים לתת לכם הלוואות נוחות ולא לגזול מכם ריבית גבוהה כמו מאנשים "רגילים". כך הבנקים מכשירים אתכם להיות לקוחותיהם בעתיד, כאשר תרוויחו כסף מן המקצוע שאתם לומדים עתה, ותכניסו אותו לאותו הבנק בדיוק.

לימודים ודיור

בכמה ממוסדות הלימוד יש מעונות סטודנטים המספקים לסטודנטים מגורים בסמוך לקמפוס. כדי לגור שם יש להגיש בקשה ורק מעטים זכאים למגורים במעונות. השאר גרים אצל הוריהם או חולקים דירה שכורה עם שותפים, רצוי נחמדים ושקטים.

סטודנטים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "סטודנטים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות