אפשרויות המגורים לסטודנטים – מדריך לסטודנט המחפש..


עדיין גרים אצל ההורים?

נכון – תמיד אפשר להישאר לגור אצל ההורים, ולחסוך הרבה כסף בכל חודש: שכירות, ארנונה, מים, חשמל, ואפילו כבלים ומזון! את כל אלה תחסכו מעצמכם, וזה אומר, שאם אתם עובדים, תוכלו לחסוך ואפילו להחזיק רכב ללא בעיה. אבל, בגיל מסוים, הסטודנט הטיפוסי מבקש לעצמו פרטיות, ומעבר לכך, לעיתים קרובות, מקום הלימודים מרוחק בשביל לנסוע אליו בכל בוקר. אז מה עושים? אחת האופציות הזולות לגור מחוץ לבית ההורים, היא לשכור מגורים במעונות סטודנטיאליים.

מעט מידי מיטות

אמנם, כמעט לכל מוסד לימוד אקדמי בארץ ישנם מעונות סטודנטים. אבל, יש בעיה: כמעט 300 אלף סטודנטים יש בישראל נכון להיום, אך לרשותם רק 17 אלף מיטות – אחוז נמוך בהרבה מהמקובל במוסדות לימוד מערביים בעולם, ובוודאי בצפון אמריקה. לאיזה מוסד אקדמי יש מעונות? אוניברסיטת חיפה, טכניון, אוניברסיטת ת"א, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת באר שבע, מכללת בית ברל, מכללת עמק יזרעאל (מעונות בעפולה), מכללת ספיר, מכללת תל-חי, מכללת אשקלון – לכולם מעונות שמכילים עשרות עד אלפי חדרים. מספר המיטות הרב ביותר נמצא במעונות אוניברסיטה העברית (כמעט 5000 מיטות ). אחר כך במעונות הטכניון בחיפה (4446 מיטות). במקום השלישי ממוקמת אוניברסיטת באר שבע (1700 מיטות). מעונות אלה, מציעים לא רק אפשרות מחייה בקמפוס, האופציה האידאלית אם אתם במקור מיישוב מרוחק – מגורים במעונות משמעותם במקרים רבים גם שינוי אווירה, והכוונה, שינוי לטובה, בדרך כלל.

כמה זה עולה?

מעונות סטודנטים מציעים חדרים שמיועדים לאדם אחד ועד ארבעה בכל חדר, וישנם מעונות שמציעים גם דירות לסטודנטים נשואים או בעלי משפחה, וכן ללומדי תארים מתקדמים. במעונות, ישנם בדרך כלל מטבחונים משותפים לכל חדר, ומקלחות לכל קבוצת חדרים. מעונות הסטודנטים מציעים תנאים בסיסיים טובים שכוללים מלבד מיטה גם ארונות, שולחן כתיבה, מזגן וכדומה. שכר הדירה משתנה ממוסד למוסד, ונע בין 400 ועד 1700 שקל לחודש. לעיתים, על תשלום זה יש להוסיף תשלומים שונים כגון חשמל, ארנונה, גז, אינטרנט כך שהתשלום עלול להיות גבוה יותר מעלות השכירות החודשית.

קריטריונים למגורים

לא כל סטודנט, זכאי למגורים במעונות, ומן הסתם, בשל מספר המיטות הנמוך ביחס לדרישה, הקריטריונים יחסית נוקשים. התנאי הבסיסי והראשוני הוא ריחוק מגורי הסטודנט ממקום הלימודים. קריטריון נוסף שיכול לסייע הוא מצב כלכלי של הסטודנט ושל הוריו. מכיוון שהביקוש למעונות רב על ההיצע, יש להזמין ולהסדיר מקום במעונות, כמה שיותר מהר לפני פתיחת שנת הלימודים.

יתרונות? חסרונות?

היתרון המרכזי למגורים במעונות סטודנטיאליים: מגורים בסמיכות רבה מאד לקמפוס, לעיתים במרחק של חמש דקות מהמקום, כך שלא צריך להסתמך על כלי רכב או תחבורה ציבורית. אבל, יש גם חסרונות. ראשית, זו לא פרטיות מלאה. דבר נוסף, ישנן מגבלות שונות הכרוכות באיסור על עישון, הכנסת בעלי חיים, השמעת מוזיקה וגם על אירוח אנשים זרים ואפילו סטודנטים שלא בני אותו המין. מבחינת המחיר – בשנים האחרונות, בעקבות ניהול ואחזקה של חברות פרטיות שלא קשורות למוסדות האקדמיים, עולה מחיר השכירות וכבר הופך לעיתים להיות לא מאד אטרקטיבי ביחס למגורים בעיר. ויש חסרון נוסף: בניגוד למעונות בחו"ל, רבים ממעונות הסטודנטים בארץ סובלים מהזנחה בסיסית ותפעולית, הם מיושנים ולא ממש מזמינים.

שכירות -שותפים

אופציה נוספת למגורים שמאד נפוצה בקרב סטודנטים, היא דירות בשכירות, ומן הסתם, רצוי מאד באזור שאינו מרוחק מהקמפוס. בניגוד למעונות סטודנטיאליים, תהליך שכירת הדירה יכול להיות כאב ראש לא קטן: איתור מקום הולם במחיר ובתנאים רצויים, זו משימה לא פשוטה, שיכולה להימשך זמן רב. גם איתור שותפים שיתאימו לטעם שלכם ולאורח חייכם, לא קל בכלל, ולכן שיעור התחלופה הגדול בקרב סטודנטים ששוכרים דירות. מוקש נוסף שעומד כמכשול בפני הסטודנטים של ימינו, הם מחירי שכירות לא הגיוניים. נכון, שבמרבית המקרים, המדובר בשניים או אף בשלושה סטודנטים שחולקים יחד את עלות השכירות החודשית, כך שלכל אחד יוצר מחיר נמוך יחסית. ובכל זאת, עלות זאת גבוהה מאד, ובתוספת ארנונה ושאר הוצאות, המדובר בנטל כבד מאד על הכיס.

בעקבות מצוקת הדיור שאנו עדים לה בחודשים האחרונים אתר הלוחות של יד2, המציע מבחר גדול של דירות להשכרה, פתח שני לוחות נדל"ן חדשים – דירות לסטודנטים ולוח דיור מוזל המתאים גם לאוכלוסיות נוספות.


מגורים לסטודנטים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "מגורים לסטודנטים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות