הכול על קורס סקיפרים



קורס סקיפרים הוא השם העממי לקורס שבוגריו העומדים במבחני משרד הרישוי מקבלים רישיון משיט-30 המאפשר להשיט יאכטה.

מדוע צריך קורס סקיפרים?

מדינת ישראל היא מהמחמירות בעולם בכללים הרישוי להשטת כלי שיט. למשל, בארצות הברית בה ענף היאכטות מפותח מאוד אין חוק המחייב לשאת רישיון בעת השטת יאכטה ולמעשה כל אדם יכול לקנות סירה ולנהוג בה כרב-חובל, אף על פי כן רוב השייטים האמריקאים מחזיקים ברישיון של איגוד השייט ASA בגלל דרישות חברות הביטוח וחברות להשכרת יאכטות שלא ששות לאפשר לכל אדם לעלות על הסירות שלהם. כדי לקבל את הרישיון האמריקאי או רישיון של מדינה אחרת צריך לעבור מבחן מעשי, מאין טסט ולהפגין כישורי שיט מספקים. לעומת זה בישראל צריך לעבור בהצלחה לא פחות מחמשה מבחנים, ארבע מתוכם עיוניים והחמישי מעשי. המבחנים האלה קשים ונדרש להפגין בהם ידע במכונאות, ניווט, ימאות ועוד. אפשר לגשת למבחנים האלה באופן פרטי ולא דרך בית ספר לימאות, אבל מכיוון שהם קשים רוב מוחלט של הנבחנים לומד בבית ספר לימאות במסלול הנמשך כשנה.

מסלול הלימודים בקורס סקיפרים

באופן די מוזר מדינת ישראל לא מאפשרת ללמוד שיט מעשי למי שלא עבר את ארבעת המבחנים העיוניים. כתוצאה מכך תלמידי קורס סקיפרים מבלים שעות בחדרי הלימוד מול הלוח והמרצה מבלי לטעום מהים.
בדרך כלל נהוג להתכונן לכל מבחן בנפרד - לומדים במשך כמה שבועות למבחן בימאות, אחרי שעוברים אותו מתחילים ללמוד מכונאות, אחר כך לומדים ניווט וכך הלאה. השאלות במבחנים הן אמריקאיות כאשר צריך לבחור תשובה נכונה מתוך 4 אפשרויות, רבים מתלוננים על כך שהשאלות מבלבלות ומנוסחות בכוונה להכשיל. לפני שנרשמים לקורס סקיפרים כדי לדעת כי שיעור ההצלחה במבחנים אינו גבוה ורבים נאלצים להבחן בשנית ולפעמים בשלישית עד קבלת ציון עובר.
המסלול הזה אורך כתשעה חודשים עד שנה ועולה כעשרת אלפים שקלים. לכך יש להוסיף מחיר אגרות בשיעור כמה מאות שקלים שיש לשלם לפני כל מבחן.

רישיון סקיפר אינו סוף הסיפור

הרישיון שתקבלו בסוף המסלול המפרך הזה נקרא "משיט-30" והוא מקנה לכם זכות להשיט יאכטה בחופי המדינה. בעלי הרישיון הזה לא יכולים לצאת מגבולות המים הטריטוריאליים של ישראל. הרישיון מוכר במדינות אחרות ומי שרוצה להשיט יאכטה בחו"ל יכול לטוס למדינת היעד ולשכור אותה שם.
כדי לקבל היתר לחצות גבולות יש צורך ברישיון "משיט 60" אותו אפשר לקבל רק אחרי שנה עם צברתם לפחות 8 ימים בשיט בינלאומי, יש לכם תעודת מגיש עזרה ראשונה ועברתם מבחן להפעלת רדיו בזיקה ל- GMDSS, מערכת קשר בינלאומית שמאפשרת לסירות ומטוסים להזעיק עזרה ולהיחלץ לעזרת סירות או מטוסים אחרים שנקלעו לצרה בים.

אפשר גם אחרת

החלום להשיט יאכטה שייך לרבים, אבל המציאות המורכבת שיצר משרד הרישוי גורמת לשיעור גבוה מהחולמים לנטוש אותו לפעמים אחרי ששילמו הרבה כסף לבית הספר לשיט.
אבל, אינכם צרכים לומר נואש שכן אפשר להגשים את החלום בדרך אחרת- החוק הישראלי קובע כי צריך רישיון להשטת סירה שהאורך של הוא יותר מ-7 מטרים עם מנוע בעל כוח רב יותר מ-6 כוחות סוס. במילים אחרות- לא נדרש רישיון להשטת סירה קטנה יותר. במרינה של תל-אביב פועל בית ספר המאפשר אחרי 6 שיעורים לשכור יאכטה קטנה שכזאת.

מי שמתעקש על השטת יאכטה גדול יכול לקבל את הרישיון האמריקאי של ASA שאמנם אינו מוכר בארץ, אבל מוכר בעולם ועם הצגתו תוכלו לשכור יאכטה בכל מדינה בעולם, כמובן בתנאי שיש לה חוף ים.

קורס סקיפרים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "קורס סקיפרים" התעניינו גם ב:

לימודי שייט.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

השכרת יאכטות.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

 



 





קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות