התור למלגות – זה כאןגם אם שכר הלימוד בתשס"ט ישאר כפי שהיה בתשס"ח – לפי ההסכם שנחתם בין הממשלה לבין ארגוני הסטודנטים בתום שביתת הסטודנטים אשתקד, ועושה רושם שהוא יעלה גם אם בכמה עשרות שקלים, בשביל רבים מאיתנו הסטודנטים שמשלמים את שכר הלימוד בעצמם, זה נטל כלכלי לא מבוטל. אז מה עושים? עומדים בתור למלגות.

רשימה של מלגות

מבדיקה לעומק את כל נושא המלגות אפשר לראות שיש מספיק לכולם. אם אתם בוכרים, תוכלו לקבל מלגה מ"אבוקה" – קרן מלגות לסטודנטים בוכרים, אם אתם משכונה ד' בבאר שבע ונרשמתם ללימודי הנדסה – תוכלו לקבל מלגות מקרן "תנופה באר שבע" ואם במקרה אתם כותבים איזו עבודה בנושא פרלמנטריזם תוכלו לקבל מלגות מ"האגודה הישראלית לבעיות פרלמנטריזם בכנסת" – וזאת היא רק התחלת הרשימה.

מלגות פר"ח – שכל סטודנט זכאי לה אם הוא משתתף בתוכנית. בפרויקט זה הסטודנטים חונכים תלמידים טעוני טיפוח ובתמורה מקבלים הפחתה של 50% משכר הלימוד.

מלגות המר תואר שני – תוכנית מלגות על שם שר החינוך זבולון המר ז"ל שמעניקה מלגות לסטודנטים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות במוסד להשכלה גבוהה שאינו אוניברסיטה והמשיכו לתואר שני באחת מהאוניברסיטאות.

מלגות הצטיינות בתוכנית טכנולוגיות – התחום הטכנולוגי הועלה לראש סדר העדיפויות של נושאי מחקר ופיתוח ולכן גיבשו ות"ת, משרד האוצר, משרד התמ"ת והאוניברסיטאות תוכנית לקידום טכנולוגיות משולבות ושילוב דיסציפלינות מדעיות. זוהי תוכנית מלגות לסטודנטים מצטיינים שמיועדים ללימודי מחקר. ככל שתחומי הלימוד והמחקר נרחבים יותר, כך גדל הסיכוי לקבלת מלגה. המלגות בתוכנית ניתנות החל משנת הלימודי השניה של התואר הראשון ועד לסוף תואר שלישי.

מענקי מחקר לקליטת מדענים מצטיינים מחו"ל – בתוכנית טכנולוגיות משולבות – במסגרת תוכנית מלגות הצטיינות בטכנולוגיות משולבות גובשה גם תוכנית להחזרת מדענים מצטיינים מחו"ל וקליטתם באוניברסיטאות המחקר בארץ. לשם כך ינתן למדען מענק שגובהו יקבע לפי הדרישות שיעלו מהקמת מעבדת המחקר וציוד המחקר.

מלגת רוטנשטרייך לדוקטורנטים מצטיינים – תוכנית על שם פרופ' נתן רוטנשטרייך ז"ל, היו"ר הראשון של ות"ת. כל מלגה ניתנת לשלוש שנים לסטודנטים לתואר שלישי בתחומי מדעי הרוח.

מלגת גואסטלה לדוקטורנטים בתחום הוראת מדעים וטכנולוגיה – מלגות מקרן סקט"א-רש"י וות"ת לשלוש שנים לדוקטורנטים מצטיינים בתחום הוראת מדעים וטכנולוגיה.

מלגת לבציון לדוקטורנטים מצטיינים בפריפריה – תוכנית מלגות על שם פרופ' נחמיה לבציון ז"ל שהיה יו"ר ות"ת בשנים 1997-2003. התוכנית מעודדת סטודנטים מצטיינים בפריפריה להמשיך לתואר שלישי ולעודד את שילובם של מקבלי התואר השלישי להשאר באקדמיה.

מלגות בתר-דוקטורנטים – בעלי תואר שלישי שמשתלמים בתחום מחקרם במוסד שבו למדו זכאים למלגת מחיה לשנה עם אפשרות להארכה לשנה נוספת.

מלגות ממקום עבודה – במקומות רבים כמו בזק, ההסתדרות, חברת חשמל ועוד, מעניקים לעובדים מלגות לימודים שנתיות.

מלגות עולים – עולים חדשים שלומדים לתואר ראשון זכאים לסיוע מיוחד ממנהל הסטודנטים במשרד הקליטה.

מלגות מדענים עולים – תוכנית תמיכה במדענים מהגוש המזרחי שמעסיקה אותם בחוזה מיוחד לחמש שנים.

מלגות לבעלי צרכים מיוחדים – מלגות הניתנות מטעם גורמים ממשלתיים לסטודנטים בעלי מוגבלויות כמו ליקויי ראייה, ליקויי למידה ונכויות שונות.

מלגות על פי מצב כלכלי – מלגות אלה מחולקות לנתח הגדול ביותר של הסטודנטים. גורמי ציבוריים מקצים סכומי סיוע לסטודנטים בעלי רקע סוציו-אקונומי נמוך כדי לאפשר להם לקבל השכלה גבוהה.

מלגות לחיילים משוחררים ונכי צה”ל – כל חייל משוחרר על פי חוק חיילים משוחררים תשנ"ד-1994 זכאי לפיקדון כספי לצורך לימודים.

מלגות מעו"ף – תוכנית מיוחדת בשיתוף קרן כהנוף לקידום מרצים ערבים. המלגות מיועדות למדענים ערבים מצטיינים מכל מוסדות ההשכלה הגבוהה – הן אוניברסיטאות והן מכללות, גם לא מתוקצבות. המלגות ניתנות לשלוש שנים ושיעורן כעלותו של איש סגל אקדמי וכן ניתן מענק לרכישת ציוד.

חמש עצות לקבלת מלגה

* הצפת בקשות – לאה לזנובסקי, המטפלת בפניות המגיעות לקרן יושב ראש הכנסת למלגות סטודנטים, מדגישה כי יש לנסות את כל האופציות הרלוונטיות. "פנו לכל ארגון שיכול להיות רלוונטי לגביכם. הגשת בקשה למלגות רבות אמנם תדרוש מכם מאמץ, אך ככל שתגישו יותר כך יגדלו סיכוייכם לקבל סיוע. אך אל תבזבזו את זמנכם ותגישו בקשות למלגות שאתם בטוח לא עומדים בקריטריונים שלהן." רוב הקרנות מייעדות את המלגות לאוכלוסיות מסוימות ואם אינכם נמנים על אוכלוסיית היעד אל תתחכמו, נסו מלגה אחרת. המלגות מוענקות לפי התשואה הרווחית של הקרן בשנה החולפת ולכן גם אם סירבו לכם השנה, כדאי לנסות שוב בשנה הבאה.

* מילוי טפסים, הגשת מסמכים ואישורים – כדי להנות ממלגה יש להמצא מתאימים לקריטריונים ולכן אסור לזלזל במסמכים המצורפים לבקשה. "יש למלא את טופס הבקשה בדייקנות ולהציג את כל המסמכים הרלוונטיים." אומרת לזנובסקי, "אם שכחתם לצרף אישור לבעיה שקיימת, אנחנו לא נרדוף אחריכם, אנחנו פשוט לא נסתמך על אותה בעיה, וכך אתם עלולים להיפסל." אישורים מומלצים: תלושי שכר, הכנסת הורים, גובה שכר לימוד, תעודת שחרור, פטור משירות, עבור מלגה לעולים – תעודת זהות הורים, תעודת גירושין, אישורי פטירה ואחים נתמכים נוספים.

* לעמוד בלוחות זמני בקשת המלגות – אל תאחרו להגיש את הבקשה לפני המועד האחרון. "אם מאחרים, פשוט נפסלים," מתריעה לזנובסקי. "עדיף להתעדכן בהצעות המלגות מוקדם ככל האפשר, אפילו כמה חודשים לפני תחילת הלימודים." אי עמידה בלוח הזמנים עלולה להביא לדחיית הדיון בבקשה בשנה הבאה.

* מכתב אישי - גם אם תתבקשו למלא טפסים מטעם הקרנות - מכתב פניה אישית המצורף לטופס הבקשה יכול לעורר סימפתיה אצל מקבלי ההחלטות. אם הבקשה למלגה היא על בסיס סוציו-אקונומי כדאי לפרט את מצבכם הכלכלי והקושי הכרוך בכך, אך היזהרו מהגזמות העלולות להציג אתכם כלא אמינים.

* שיפור סיכויי קבלת מלגות – ציונים טובים בתיכון, בבגרות ובפסיכומטרי, הצטיינות בלימודים במהלך סמסטר הלימודים השני, המלצות מרצים, התנדבות בקהילה, שירות צבאי מועדף, מוסדות לימוד בפריפריה.

מלגות - מידע שימושי

גולשים שקראו על "מלגות" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות