הכול על לימודי שיטלימודי שייט הם שם כללי לקורסים שונים שבסיומם אפשר לגשת למבחני רשות הספנות והנמלים הכפופה למשרד התחבורה.
רישיונות השיט במדינה מסווגים לפי גדול הסירה והמנוע, היתר לשיט מקומי או בינלאומי והיתרים להשטה מסחרית לעומת היתרים לשיט פרטי. ההבדלים בסיווג הסירות שהרישיונות השונים מאפשרים להשיט נובעים ממידת המורכבות של כלי השיט והסכנה הטמונה בו. ככל שהספינה גדולה ומהירה יותר כך היא יותר מסוכנת למשיט, לנוסעים ולמתרחצים ולכן המבחנים לקבלת הרישיון יהיו קשים ומורכבים יותר.

במקרים רבים קבלת הרישיון כרוכה רק במבחן תיאוריה ומבחן מעשי למשל, רישיון לאופנוע ים או סירת מנוע קטנה, במקרים אחרים יש לעבור כמה וכמה מבחנים ולהציג ניסיון ימי וידע רלוונטי אחר, למשל לקבלת רישיון להשטת יאכטה.

איפה מתקיימים לימודי שייט?

במרינות בחיפה, תל אביב, הרצליה, אשקלון ואשדוד שוכנים בתי ספר פרטיים שמקיימים קורסים ימיים שונים המאפשרים לתלמידים לעבור את מבחני הרישוי בהצלחה. כן אפשר למצוא לימודי שיט בבתי ספר תרום צבאיים כגון מבואות ים במכמורת או בית הספר לקציני ים עכו. בני נוער יכולים ללמוד שיט במסגרות כגון צופי ים וחוגים אחרים. מי שרוצה להפוך את השיט למקצוע של ממש יכול ללמוד במכללה הימית של המרכז האקדמי רופין במכמורת שבנוסף ללימודי שיט מעניקה גם תואר Bsc במדעי הים.

איזה רישיון מקבל בוגר לימודי שיט?

רישיון שיט נקרא "משיט", מספר המצטרף אליו מתאר את סוג הרישיון למשל, משיט-12 מאפשר להשיט סירת מנוע שההספק שלו הוא עד 150 כוחות סוס, משיט-13 יכול להשיט סירה עם מנוע גדול יותר, רישיון משיט-20 מאפשר להשיט סירת מנוע עם נוסעים בשכר, משיט-21 רלוונטי למי שמשיט מפרשית במסגרת בית ספר ימי, משיט-50 היא תעודה להשטת גוררת.
להשטת יאכטה צריך אחד משלושה רישיונות האלה- משיט-30, משיט-40 או משיט-60. הרישיון מהסוג הראשון מאפשר להשיט יאכטה בחופי הארץ, הרישיון השני מאפשר להשיט נוסעים בתשלום ואילו תעודת משיט-60 מאפשרת לחצות עם היאכטה את גבולות המדינה.

מה לומדים בקורס שיט?

הקורס לקבלת תעודת משיט-30 הוא הארוך והמורכב ביותר מכיוון שכדי לקבל את התעודה צריך לעבור חמשה מבחנים קשים. ארבעה מתוך החמישה הם מבחנים עיוניים, רק מי שעבר אותם בהצלחה רשאי ללמוד באופן מעשי כיצד להשיט יאכטה ולגשת למבחן החמישי והקובע במהלכו יצטרך להפגין בפועל מיומנויות שיט ושליטה בחוקי הימאות. בקורס שיט לקבלת רישיון משיט-30 לומדים מכונאות, ימאות, ניווט ללא מכשירים וניווט עם מכשירים. ברוב המקרים לומדים בפועל להשיט יאכטה רק אחרי כמה חודשים עם סיום המבחנים העיוניים כדי לקבל את רישיון משיט-60 צריך לצבור ניסיון של שנה לפחות עם תעודת משיט-30 ולהיות נוכחים 8 ימים לפחות בשיט בינלאומי. זה עוד לא הכול- סקיפר על יאכטה במים בינלאומיים צריך להכיר את מערכת הקשר gmdss המאפשרת לכלי שיט להעביר הודעות חירום, כן צריך לעבור בהצלחה קורס מגישי עזרה ראשונה.

כמה עולה קורס שיט?

כמובן שהמחיר הוא נגזרת של משך הקורס. קורס סקיפרים לקבלת רישיון משיט-30 נמשך כ-12-9 חודשים ועולה 10,000 שקלים ואף יותר. לסכום זה יש להוסיף אגרות בסך 250 שקלים לכל מבחן, כלומר שחמשה מבחנים יעלו כ-1250 שקלים אם תעברו את כולם בניסיון הראשון.

סגל ההוראה

הרבה בתי ספר מעסיקים חובלים השתחררו לא מזמן מחיל הים. כמובן שמדובר באנשים איכותיים בעלי ידע וניסיון רב, אבל שיט על אונייה ממונעת אינו דומה להשטת מפרשית לכן הניסיון שיש למשיט יאכטות וותיק רלוונטי יותר מהניסיון שצברו קציני הים. כנראה שתמהיל של יורדי ים וותיקים וחובלים שרכשו ידע בצבא הוא הטוב ביותר.

לימוד שייט - מידע שימושי

גולשים שקראו על "לימוד שייט" התעניינו גם ב:

קורס סקיפרים.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

לימודי שייט.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות