טיפים למבחן הפסיכומטריהבחינה הפסיכומטרית לא מתחילה ונגמרת ביום אחד בו אנחנו מבלים 4 שעות בחדר עם עוד 50 נבחנים. התהליך הפסיכומטרי שלנו מתחיל כמה חודשים לפני כן. החל מבחירת הקורס הפסיכומטרי המתאים לנו ביותר, ההכנה לקורס, הקורס עצמו ועד הבחינה. אז אמנם המורה הפסיכומטרי שלכם אמור ללמוד אתכם את כל מה שצריך לקראת הבחינה אבל למה לא לעזור לעצמכם קצת? ריכזנו עבורכם כמה טיפים שיהפכו את ההכנה לפסיכומטרי לתהליך יעיל שבסופו יגיע הציון המיוחל:
מכון הכנה הוא דבר חשוב. קורס פסיכומטרי חשוב עוד יותר. המורה בקורס הוא החשוב ביותר! לכולנו נשמע הגיוני לא ללכת לקורס 'על עיוור' בלי לבדוק קורסים אחרים במכוני הכנה אחרים אז למה לא לעשות את אותו דבר לגבי המורה??? בסופו של דבר הוא (או היא) זה שיכין (או תכין) אותנו למבחן על בסיס קבוע. בקשו להכיר את הרקע של המורה, אולי אפילו להיפגש איתו (או איתה... טוב, הבנתם) לכמה דקות ואפילו לצפות בשיעור. מורה שאנחנו סומכים עליו יפחית את החששות שעלולים לעלות אצלנו עם פתיחת הקורס, מה שיאפשר לנו להתרכז יותר בחומר הנלמד.

עוד לפני שמתחיל הקורס שלכם- הרשמו למבחן פסיכומטרי !!!! כמה שיותר מוקדם יותר טוב. הרשמה מוקדמת לבחינה מבטיחה שלא תטיילו לחיפה על הבוקר אם רציתם להיבחן בתל אביב אחר הצהריים ושלא תאלצו לנהוג לירושלים בשעות הפקקים כשאתם גרים בבאר שבע... ההרשמה לבחינה פתוחה עד כחודש לפני הבחינה אך אף אחד לא מבטיח לכם שתיבחנו קרוב למקום מגוריכם. הדרך הטובה להגדיל את סיכוייכם להיבחן באזור החיוג שביקשתם היא הרשמה מוקדמת. הרשמה מאוחרת עולה כמעט פי 1 וחצי ומספר המקומות מוגבל שכן נפתחות כיתות בודדות לנרשמים מאוחר.

לימדו את הבחינה והכירו את המבנה שלה, את סוג השאלות ואת ההנחיות לנבחנים. כמה שאלות יש בכל פרק והאם המספר זהה בכמותי, במילולי ובאנגלית? כמה פרקי פיילוט יש והאם ניתן לזהות אותם? מה משך הבחינה? אלה אולי נשמעות שאלות מובנות מאליהן אבל תמיד טוב לדעת לקראת מה הולכים. חומר על הבחינה תוכלו למצוא באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה, בערכת ההרשמה או מפי המורה הפסיכומטרי שלכם. באותם המקומות תוכלו גם למצוא מידע על קבלת הקלות לבחינה הפסיכומטרית: מה סוג האבחונים שצריך לעבור, אלו הקלות והתאמות קיימות ועוד.

הגיעו לקורס אחרי שערכתם חזרה על אלגברה בסיסית. המבחן הפסיכומטרי בודק את השליטה שלנו במתמטיקה ואת מהירות הפתירה שלנו של שאלות במתמטיקה. מה כוללת אלגברה בסיסית? החל מפעולות כמו חיבור, חיסור, חילוק, כפל וסדר פעולות בחשבון, דרך שברים פשוטים ועד לחוקי חזקות ושורשים. פתירת בחינות בגרות במתמטיקה לא תועיל כיוון שהשאלות בבחינה הפסיכומטרית שונות בהרבה. בקשו מהמורה לפסיכומטרי חוברת תרגול שתכסה את כל הנושאים. זה יאפשר לכם לעבור את הקורס תוך שימת דגש על נושאים אחרים אשר גם בהם אין דרך להצטיין בלי שליטה מוחלטת באלגברה בסיסית. היכולת לחשב ומהר יכולה להיות שווה עשרות נקודות ברגע האמת.

אחד מהדברים שכולנו מקווים הוא לקבל פטור באנגלית. אז איך אפשר לשפר אנגלית ומהר? הקיפו את עצמכם באנגלית ויפה שעה אחת קודם. במקום הארי פוטר ואבן החכמים קחו ליד את Harry Poter and the Philosopher's Stone במקום לפתוח את הבוקר עם קפה וידיעות אחרונות עשו מנוי לכמה חודשים לג'רוזלם פוסט או להראלד טריביון; צפו בסרטים ללא תרגום ודברו עם חברים באנגלית בטלפון, בבית ואפילו בבית קפה. בדרך זו יגדל אוצר המילים שלכם ותשתפר מהירות הקריאה שהיא חשובה מאין כמוה להצלחה בפרק באנגלית. אוצר המילים באנגלית יכול גם לעזור לכם בחלק של אוצר המילים בפרק המילולי.

אוצר מילים בפרק המילולי הוא אחת הנקודות הקשות ללמידה. כמות המילים והצ'יעמום שבשינון לא מקלים על כל הענייין. התחילו ללמוד את אוצר המילים עוד לפני הקורס שכן הזמן הפנוי שלכם ילך ויצטמצם ככל שיעבור הזמן.למידה של 30 -35 מילים ביום היא כמות הגיונית מבחינת יכולת הזכרון שלנו.לקראת סוף הקורס נצטרך ללמוד על המילים שלמדנו בהתחלה. איך נהפוך את העניין לאפקטיבי? לא נשנן כמו טוקי. למדו את המילים בהקשר שלהן- השתמשו במילה בתוך משפט או בסיפור שתכתבו בסוף כל יום כדי לזכור את המילים שלמדתם היום. נסו ללמוד מילה והיפוכה או מילה והמילים הנרדפות לה. המציאו אסוציאציות פרטיות שלכם שיעזרו לכם לזכור את פירוש המילה.למשל: אסדה היא סירה קטנה והיא מתחרזת עם רפסודה (שגם היא כמובן סוג של כלי שיט...) וכו'.

את הטיפ הבא אמנם נתנה לכם כל מורה שאי פעם היתה לכם אבל סביר להניח שהן צדקו. אל תדחו את הכנת שיעורי הבית. להכנה של שיעורי הבית סמוך למועד שבו ניתנו מספר יתרונות. בראש ובראשונה מורה פרטי לפסיכומטרי שלכם יודע בדיוק איזה תרגול לתת לכם באיזה שלב וייתכן שהבנה מצוינת של השיעור הבא תלויה בהכנת השיעורים מהשיעור הזה. שיעורים שנדחים נעשים כלאחר יד ולא באופן יסודי כמו שיעורים ביום שניתנו. כשהחומר טרי לנו בראש השיעורים יותר אפקטיביים ומטמיעים את הידע. כך לא נבזבז את עשר השאלות הראשונות על היזכרות בחוקים ובמה שלמדנו אלא נצלול ישר לתרגול.

פרט ללמידה עצמאית, חשוב לתרגל מפעם לפעם בקבוצה קטנה או בזוגות. חוץ מהתמריץ ללמידה מאומצת יותר, למידה כזו יכולה לחזק כל אחד מהלומדים בנקודות החלשות שלו. בחנו אחד את השני באוצר מילים לפסיכומטרי, ערכו תחרויות אלגברה ומשחקי אוצר מילים באנגלית... אחרי פתירת מקבץ של שאלות, השוו דרכי פתרון וזמנים. השוואה כזו תהיה מועילה ותסייע לכם להפיק לקחים לפעם הבאה.

אם כבר ללמוד, אז ללמוד עם כבוד. נסו לשבת וללמוד במקבצים של שעתיים שלוש כיוון שבבחינה תאלצו לעשות זאת. סגרו את הטלוויזיה, כבו את הטלפון והשתדלו לקום כמה שפחות. רמאויות קטנות בדמות ארבע הפסקות בחצי שעה הן מקל בגלגלים שלכם.... תרגלו פתרון בזמנים תוך התייעצות עם המורה שלכם. אחרי הפתרון חשוב לבדוק את עצמכם ולתחקר את מה שפתרתם. כמה זמן לקח לי כל חלק? אפה הייתי יכול לחסוך זמן אם הייתי מציב? שאלות שלא פתרתם הן חשובות ביותר! בדקו למה לא הצלחתם לפתור? מה פספסתם ואיך כדאי לזהות שאלות מסוג זה בפעם הבאה.

השתמשו באינטרנט. זה מקור כמעט בלתי נדלה לתרגולים בחינם ואפילו לסימולציות מלאות ומבחנים שלא הכרתם. אתרי המכונים השונים ואתרים של מדריכי לימודים הם מקור מצוין. כמו כן, הפסקה קלה מלימודים אינטנסיביים יכולה להיות הפסקה בדמות משחקי מחשב פסיכומטריים (כן כן יש כאלה). תוכנות שמלמדות מילים תוך כדי ירי בבלונים או פתירת תרגילי אלגברה בזמן שאתם משתתפים במרוץ מכוניות וירטואלי הן דרכים מצוינות לשחרר קצת קיטור ולמלא את החלל שנוצר מהשחרור בעוד קצת ידע...

תרגלו שימוש בסטופר מבעוד מועד- אפילו שנורא נחמד להסתכל על האייפוד הורוד של אחותכם הקטנה כשאתם מתרגלים, חבל שתגיעו למבחן ולא תדעו לתפעל את הסטופר שלכם. סטופר שמצפצף בכל דקה שחולפת או שבתום 25 דקות משמיע צפירה כמו ביום הזכרון לא יתקבל בברכה על ידי אלו שנבחנים מימינכם ומשמאלכם... אל תכוונו את הסטופר כך שיספור לאחור מ25 ומטה- תחושת המתח שמתלווה לספירה לאחור מיותרת ולא מועילה לניהול הזמן בפרק.

בקשו עזרה! תקופת הלימודים לפסיכומטרי היא תקופה לא קלה, עמוסה ולחוצה. גייסו את החברים והמשפחה שיעזרו לכם לשנן, שידברו איתכם באנגלית ושיקפיצו אתכם לשיעור. אם למרות הכל אין אף אחד שמבין אתכם אל תתייאשו- תמיד יש את הכתף של המורה הפסיכומטרי ואת עשרות הפורומים באינטרנט בהם מאות ואלפי תלמידים חולקים פסיכומטרי טיפים, עצות, שאלות, פתרונות ומילות עידוד זה עם זה. לחלק ממכוני ההכנה יש גם פורומים שלהם בהם מורי המכון יכולים לענות על שאלות שצצות בשיעורי הבית ולהציע תמיכה כשאתם זקוקים לה.

לא כולכם תאהבו את זה אבל יש דברים שחייבים לזכור בעל פה! שלשות פיתגוריות, נוסחאות, יחסי צלעות במשולשי כסף וזהב ועוד. אתם ממש לא רוצים להגיע למבחן ולהגיד לעצמכם- "אני לא מאמין! המורה אמר לי משהו על זה.... איך בזבזתי 3 דקות על חישוב שיכל לקחת לי 3 שניות?!?!" המורה שלכם יידע להגיד לכם בדיוק מה אקוטי מספיק כדי שתדעו אותו בעל פה ומה לא. אם אתם מאלה שמתקשים לזכור בעל פה המשימה שלכם גדולה פי כמה- מלאו את הבית שימו דף על המקרר, על דלת השירותים וליד המיטה וקראו אותם בכל הזדמנות. אם הצלחתם ללמד את הכלב את משפט פיתגורס אתם בדרך הנכונה...

אחרי כל תירגול פסיכומטרי, יש עוד משהו אחד שיכול לעזור לכם להכיר את המבחן לעומק. נסו לכתוב שאלה. זה אולי נשמע לכם מופרך אבל בדרך הזו אתם מצליחים להיכנס לראש של כותב השאלה, רואים איך בנויים המסיחים ובלי לשים לב גם עושים חזרה על החומר. בקשו מהמורה שלכם שיעבור על השאלות ויעזור לכם לתקן אותם. ברגע שאתם מרגישים שסיימתם ללמוד נושא נסו לכתוב כמה שאלות בנושא הזה . אנחנו גם מבטיחים לכם שהמורה שלכם יספר בגאווה על השאלות המוצלחות שכתבתם לתלמידים רבים שיבואו אחריכם!

ביום שלפני הבחינה- נוחו! חשוב בהרבה לא להגיע לבחינה מותשים מאשר לפתור עוד קטע הבנת הנקרא. הכינו את התיק הדרוש לכם ליום הבחינה- שימו בתיק חבילת עפרונות (למה להילחץ שיחסר לכם?), מחק קטן מספיק שלא ימחק חצי פרק במקום רק את השאלה שרציתם למחוק, תעודת זהות או דרכון (אפשר גם רשיון נהיגה), טופס הזימון שקיבלתם בדואר, סטופר וסווט-שירט (במיוחד לאלו שסובלים מקור).

בבוקר הבחינה קומו מספיק מוקדם כדי לאכול משהו, אם תתעוררו כמה שיותר מאוחר יש סיכוי שתהיו ישנוניים בבחינה. קחו איתכם משהו קטן לאכול ומשהו לשתות למהלך המבחן. הגיעו מספיק מוקדם לכיתת הבחינה. הכניסה לכיתות מתאפשרת החל מחצי שעה לפני תחילת המבחן. בדקו איפה נמצאים השירותים הקרובים במהלך הבחינה לא תרצו להתחיל לחפש אותם...בכל מקום יש כיתת מאחרים אבל מוטב שתחסכו מעצמכם את הלחץ שבבחינה בכיתת מאחרים. יחד עם זאת, אם איחרתם בכמה דקות- לא נורא! כיתת המאחרים מקבלת את כל מי שאחר עד 30 דקות.

בכיתת הבחינה בחרו לכם מקום בצורה מושכלת- מקום קרוב מספיק לדלת שהרי במהלך בחינה שאורכה כמעט 4 שעות תצאו לשירותים בשלב זה או אחר אך לא מקום שבו כל אחד מהנבחנים האחרים בחדר יחלוף על פניכם כשהוא או היא יוצאים לשירותים... חייכו אל הבוחנים! זה יעזור לכם לזכור שהם שם כדי לעזור לכם בכל בעיה שמתעוררת- רעש מחוץ לכיתה, מזגן שלא פועל או מזגן שמקפיא אתכם... בכל בעיה כזו מחובתכם להגיד לבוחנים על ההפרעה בזמן אמת. תלונות בדיעבד על תנאי בחינה לא הוגנים לא מתקבלות במרכז הארצי.

זכרו מה שסיכמתם במהלך לימודי פסיכומטרי עם המדריך. מה האסטרטגיה שלכם לכל פרק ובאיזו טקטיקה אתם פותרים כל שאלה, הקפידו על חלוקת הזמנים כפי שהקפדתם בתרגולים ובסימולציות. בצורה הזו הלחץ של המבחן ישפיע עליכם באופן מינימלי ותוכלו להתרכז ולפתור מקסימום שאלות בצורה נכונה. סמנו את התשובות גם על טופס המבחן וגם על דף התשובות בזהירות- שימו לב שאתם משחירים את התשובה במקום הנכון.

לסיום- אל תילחצו! בסך הכל מדובר בבחינה אשר הכרות טובה עם המבנה שלה, עם סוגי השאלות ועם החומר יהפכו אותה למפחידה הרבה פחות.... כשאתם מרגישים שאתם מכירים את הבחינה הפסיכומטרית כל כך טוב, הסיכוי שלכם להיות מופתעים ביום המבחן קטן בהרבה.

טיפים לפסיכומטרי - מידע שימושי

גולשים שקראו על "טיפים לפסיכומטרי" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות