האוניברסיטה הפתוחהכך זה התחיל: האוניברסיטה הפתוחה הוקמה ב-14 באפריל 1974. באוקטובר 1976 החלו תלמידים נכנסים בשעריה. האוניברסיטה הפתוחה היא אחת משמונה האוניברסיטאות בישראל, המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה. ב-1982 מקבלים 41 הבוגרים הראשונים של האוניברסיטה הפתוחה תואר "בוגר אוניברסיטה". בשנת 2005 למדו באוניברסיטה הפתוחה 39,000 סטודנטים – יותר מכל אוניברסיטה אחרת בישראל.
הייחודיות של האוניברסיטה הפתוחה מתבטאת במבנה הארגוני שלה ובשיטות ההוראה שלה וכן במערך תוכניות הלימודים ובדרישות שלה מהמועמדים הנרשמים לקורסים שלה.

פתחו את השער

כשמה כן היא שערי האוניברסיטה פתוחים לכל מי שמבקש לרכוש השכלה ותנאי הקבלה אינם מותנים בעמידה במבחן פסיכומטרי או תעודת בגרות. עם זאת, הסטודנטים שלומדים באוניברסיטה הפתוחה יודעים יפה שנתבעים מהם תכונות אישיות שהן המפתח להצלחה בלימודים: שאפתנות, אינטלקטואליות, רצון והתמדה, אחריות ומשמעת עצמית. כשיש לך את אלה אתה יכול לכתוב בפורום של האוניברסיטה הפתוחה הודעה משמחת כמו שפרסמה הסטודנטית הזו: "בסמסטר קיץ הנוכחי לקחתי אנגלית A ומקרו-כלכלה תוך כדי 4 בחינות, מסתבר אני מפיקה מעצמי את המרב כשאני בעומס יתר כי הציונים היו מדהימים (כל זה לצד משרה מלאה)."

המערך האקדמי הוא שמאפשר לסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה להתקדם בלימודים בקצב שלהם על פי הזמן העומד לרשותם כך שיש באפשרותם לשלב עם לימודיהם עבודה במשרה מלאה וגם משפחה במשרה מלאה. על הסטודנט נכפית רק מסגרת הזמן של הסמסטר – כמה קורסים יקח בסמסטר אחד נתון לבחירתו. בנוסף שיטת הלימוד מרחוק באוניברסיטה הפתוחה לא מחייבת את הסטודנט להגיע לשיעורים כל הזמן והוא יכול ללמוד בזמנו החופשי בבית. הלימודים נעשים במפגשים שבועיים במרכזי הלימוד בערים השונות, ברחבי הארץ, וכן באינטרנט בשיעורי "אופק" של האוניברסיטה הפתוחה המשודרים און-ליין כוידאו-צ'ט.

משמעת עצמית

בעוד שאין דרישות קדם להתקבל ללימודים באוניברסיטה הפתוחה יש דרישות לימודיות למבקשים ללמוד לתואר בוגר. על הסטודנט לעמוד בכל דרישות התואר וכן בדרישות ידיעת השפה האנגלית כמקובל באוניברסיטאות אחרות, והוא אינו יכול להמשיך לקורסים מתקדמים לפני שמילא את כל חובות התואר.

לאוניברסיטה הפתוחה למרות הפרדוקס יש גם אגודת סטודנטים שהחלה את פעילות באופן אנרכיסטי ב-2005 כשהכריזה על עצמה קבוצת סטודנטים כעל "אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה". ב-2007 התקיימו בפעם הראשונה בחירות לאגודת הסטודנטים. הבחירות נעשו לראשונה בישראל באמצעות הצבעה באינטרנט. אלא שבשל אחוזי הצבעה נמוכים, פחות מ-12 אחוזים, ביטלה האוניברסיטה הפתוחה את הבחירות והתוצאות לא פורסמו. ב-2008 התקיימו בחירות חוזרות ונבחרו אגודה ויו"ר.

תוכנית הלימודים

מסלולי הלימודים הגבוהים לקראת תארים מוכרים באוניברסיטה הפתוחה כוללים: תואר ראשון B.A ו-B.Sc במגוון רחב של תחומים וכן תארים שניים במינהל עסקים (M.B.A), דמוקרטיה, מחשבה ביולוגית, חינוך במגמות טכנולוגיות למידה ומערכות למידה (M.A.) וכן תואר שני במדעי המחשב (M.Sc).
הקורסים הנלמדים באוניברסיטה הפתוחה נחלקים לתחומים אלה: מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעים, הנדסה, אנגלית כשפה זרה. הדיסציפלינות הכלולות בתחום מדעי הרוח כוללות את: מדעי היהדות, היסטוריה, ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, פילוסופיה, ספרות, בלשנות, מוסיקה, תולדות האמנות, קולנוע. במדעי החברה: כלכלה, ניהול, חשבונאות, סוציולוגיה; תקשורת, מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים, חינוך, פסיכולוגיה. ובמדעים: מתמטיקה, מדעי המחשב והדיסציפלינות של תת-התחום מדעי הטבע והחיים: פיסיקה, כימיה, מדעי החיים, גיאולוגיה.

בדרך כלל קורס משויך לדיסציפלינה אחת (בתחום אחד), אבל ישנם קורסים אשר לאור תכניהם ניתן לשייכם לדיסציפלינות אחדות, באותו תחום או בתחומים שונים. מלבד זאת, ישנם קורסים המשויכים לתחום בלבד, ללא שיוך דיסציפלינרי. יש תכניות תחומיות החובקות מכלול רבגוני של דיסציפלינות עם חופש בחירה רב, ויש תכניות הבנויות על-פי מתכונת דיסציפלינרית ממוקדת הרבה יותר, והדומה לתכניות לימודים חוגיות או דו-חוגיות במוסדות אחרים, בהן חופש הבחירה קטן יותר.

האוניברסיטה הפתוחה מציעה קרוב ל-600 קורסים אקדמיים בנושאים ותחומים שונים. שנת הלימודים כוללת שלושה סמסטרים – סתיו, אביב וקיץ. לקראת כל סמסטר נרשמים ומשלמים שכר לימוד רק לקורסים שמתכוונים ללמוד באותו סמסטר.

האוניברסיטה הפתוחה - מידע שימושי

גולשים שקראו על "האוניברסיטה הפתוחה" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות