לימודי ניהולמהם לימודי ניהול?
ניהול כמדע הוא תחום רחב ומגוון ואפשר למצוא בו תיאוריות ממדעי החברה כמו גם מכלכלה וחשבונאות. הקורסים בתחום הזה עוסקים במיומנויות חשובות למנהל כגון קבלת החלטות או ניתוח מצבים, ובידע רלוונטי לניהול של ארגון כלכלי כגון חשבונאות ומשפט מסחרי. לימודי ניהול מקנים ידע עיוני בתחומים האלה, היישום של הידע הזה מאפשר לממש את תפקיד המנהל, כלומר להשיג את מטרות הארגון ביעילות.

אם כך, מהו ניהול?

ניהול הוא ביטוי המתאר תפקיד או תופעה רחבת היקף שכן הוא קיים בכל הארגונים - עסקיים, חברתיים או פוליטיים. למרות שיש סגנונות ניהול שונים, לכל המנהלים מכנה משותף אחד - השאיפה לנתב את המאמצים והמשאבים של הארגון או היחידה עליה הם ממונים להשגת מטרה או יעד מוגדרים. הארולד קונץ Harold Koontz שסיפרו Principles of Management נמכר במיליוני עותקים ותורגם לעשרות שפות הגדיר ניהול כ"אומנות המאפשרת ביצוע דברים בעזרת אנשים החברים בארגון פורמאלי". אבי גישת הניהול המדעי, F.W. Taylor, הוסיף לדברי קונץ כי "ניהול הוא אומנות שיוצרת סביבה המאפשרת לאנשים לפעול להגשמת מטרות הארגון". במילים אחרות ניהול היא פעילות תכליתית המכוונת אנשים בודדים להשגת מטרות או יעדים משותפים ומוגדרים.

למה ללמוד ניהול?

לא כל בעל תואר בניהול הופך למנהל, ולא כל מנהל הוא בעל תואר בניהול. לימודי ניהול לא יבטיחו לכם תפקיד ניהולי, אבל הם יקנו לכם ידע רב בנושאים החשובים לחברה מסחרית. אמנם הידע הזה יעניק לכם נקודת זינוק טובה לקריירה משגשגת, אך אחרי הזינוק תצטרכו לעבוד קשה כדי להתקדם. אפשר לומר כי שילוב של מוטיבציה, תכונות מתאימות וידע אקדמי רלוונטי יעניקו לכם סיכויים לקבל תפקידים מאתגרים ומתגמלים.

הידע שתרכשו תוך לימודי תואר ראשון בניהול יסייע לכם בעתיד, גם אם לא תכוונו את עצמכם לתפקידי ניהול בארגונים גדולים, בחברה המערבית זהו ידע שימושי כמעט בכל תחום.

למי מתאימים לימודי ניהול?

כמובן שלימודי ניהול מתאימים למי ששואף לתפקיד ניהולי. מכיוון שלחלק ניכר מחומר הלימוד נדרש ידע במתמטיקה וסטטיסטיקה, למי שאין נטייה לתחומים אלה יתקשה בלימודים. ידע בניהול מומלץ גם לבעלי מקצוע הרוצים לפתח את מיומנותם לכדי עסק מצליח.

תעודה או תואר אקדמי בניהול?

אפשר להירשם למסלול שבסופו מקבלים תואר ראשון בניהול או מסלול קצר יותר המקנה תעודה. המסלול האקדמי ארוך ומקיף ואילו לימודי התעודה הם יותר קצרים ופחות מקיפים, אבל מקנים ידע מעשי רב בתחום ממוקד אחד. בהמשך תוכלו לקרוא על תחומי הלימוד לתואר ראשון בניהול, הנה כמה דוגמאות ללימודי תעודה בניהול- ניהול הפקות אירועים, ניהול מערכות לוגיסטיות, ניהול רכש, ניהול שיווק ועוד.

התמחויות בלימודי ניהול

ככל שארגון גדול יותר כך יש צורך בידע ספציפי שיאפשר ניהול של תחומי הפעילות שלו למשל, משאבי אנוש, כספים או תשתיות. בדרך כלל מנהלים של התחומים האלה בקיאים בתורת הניהול וגם בתחום שהם מנהלים. מנהל הכספים הוא בעל ידע נרחב בכלכלה או ראיית חשבון ואילו מנהל משאבי האנוש רצוי שיהיה עם רקע וידע בתחום זה.
מכיוון שלימודי ניהול התפתחו כמענה לצורך הקיים בארגונים עסקיים, במהלך השנים נוצרו התמחויות רלוונטיות בניהול. מוסדות רבים מציעים מסלולים משולבים בהם לומדים ניהול ותחום נדרש נוסף. לדוגמה הנה כמה מסלולים נפוצים:

מנהל עסקים

תואר אקדמי במנהל עסקים מקנה לבוגריו ידע בניהול חברות. בדרך כלל ניתן דגש להיבטים משפטיים וכלכליים, אבל גם להיבטים מסחריים ושיווקיים. המוסדות החשובים מעדכנים את תוכנית הלימודים בהתאם למגמות עולמיות, בעת האחרונה ניתנת תשומת לב רבה לגלובליזציה ולהשלכותיה על חברות.

במסלולים שאינם אקדמיים רוכשים יותר ידע מעשי ופחות תיאורטי. קורסים במסלולים אלה יהיו במימון, חשבונאות, דיני עבודה, יסודות השיווק ועוד.

מנהל עסקים עם התמחות בשיווק או פרסום

התמחות במסלול זה נועדה להכשיר את הבוגרים לניהול השיווק. יחד עם מקצועות הניהול לומדים נושאים מעולם השיווק והפרסום למשל, אסטרטגיה שיווקית, התנהגות צרכנים, הכנת תוכנית שיווקית ועוד. תואר ראשון במסלול זה מהווה תנאי סף לתפקידים במחלקות השיווק כמו גם במשרדי פרסום.

מנהל עסקים עם התמחות במימון

תואר בניהול עם התמחות במימון יקנה לכם סיכוי להשתלב בשוק ההון כיועצי השקעות, מנהלי השקעות או אנליסטים. כמו כן תוכלו לשמש מנהלי פרויקטים ולאחר שתצברו ניסיון גם מנהלי כספים בחברות עסקיות.
מומחה למימון בקיא בניהול השקעות, גיוס כספים, ניהול סיכונים פיננסיים ותקצוב. בהקשר העסקי מדברים על "מימון חברות" Corporate finance, תחום המטפל בסוגיות פיננסיות של חברה ובמיוחד ניתוח הכדאיות של פרויקטים באמצעות הערכת התשואה הצפויה והשוואתה למחיר ההון שיש לגייס ליישום הפרויקט.

ניהול עם התמחות בחשבונאות

בוגרי התוכנית בניהול והתמחות בחשבונאות יכולים להשתלב בעבודה בתחום זה או בתחום הביקורת, החשבות או המיסים. חשבונאות היא רישום הפעילות הפיננסית בארגון כלכלי מתוך מטרה לסכם את התוצאות הכלכליות ולדוח עליהן לבעלי העניין בחברה, לרשויות האכיפה (למשל מס הכנסה), וגם לציבור- אם מדובר בדוח של חברה ציבורית.

ניהול עם התמחות במשאבי אנוש

התמחות זו תאפשר לבעל התעודה או התואר להשתלב בתחום משאבי האנוש בארגונים החל מתפקידי גיוס, דרך רווחה ועד ניהול משאבי האנוש של הארגון.
התחום "ניהול משאבי אנוש" הפך במרוצת השנים לחיוני בארגונים בגלל ההבנה כי לכוח האדם השפעה דרמטית על ביצועי החברה. במסלולים אלה לומדים תיאוריות הבוחנות כיצד להפיק מעובדי הארגון את מירב התועלת.

ניהול מערכות בריאות

מכיוון שבדרך כלל המסלול הזה מקנה תואר שני, הוא מיועד לבעלי תואר ראשון וניסיון רלוונטי. בעלי התואר משתלבים בניהול מערכות בריאות החל ממרפאות דרך ניהול שירותים ועד ניהול בית חולים.

ניהול תיירות ומלונאות

מסלול לימודים המכשיר את הסטודנטים לתפקידי ניהול בארגונים המספקים שירותי תיירות. יחד עם חומר הלימוד בניהול לומדים גם חומרים הרלוונטיים לתיירות ומלונאות כגון ניהול תעופתי, ניהול מזון ומשקאות, לימודי שפות ואף לימודי אוריינטציה תרבותית.

איפה לומדים ניהול?

אוניברסיטאות ומכללות מומלצות ללימודי מקצועות הניהול:
כתובת- שדרות יצחק רבין 7 ראשון-לציון

תוכניות לימודים רלוונטיות:
לתואר ראשון- מנהל עסקים עם אחת ההתמחויות הבאות- מימון, טכנולוגיות עסקיות, בשיווק ופרסום, חשבונאות.

לתואר שני- MBA עם אחת ההתמחויות הבאות - שיווק ופרסום, ניהול אסטרטגי, מימון, שוק ההון וממשל תאגידי, מיסוי עסקי, ניהול תאגידי, ניהול חברות טכנולוגיה, ניהול חברות ביו-רפואיות, ייעוץ וניהול משאבי אנוש, פסיכולוגיה עסקית וניהולית
כתובת- רחוב חיים לבנון רמת אביב תל אביב

תוכניות לימודים רלוונטיות:
לתואר ראשון- חשבונאות במסלול חד חוגי או דו חוגי עם משפטים, ניהול במסלול דוח חוגי

לתואר שני - מוסמך במנהל עסקי (MBA) אפשר גם עם התמחות בניהול פיננסי או ניהול טכנולוגיה יזמות וחדשנות, מוסמך במנהל מערכות בריאות (ממ"ב MHA), מוסמך במדעי הניהול (.M.Sc) אפשר גם עם התמחות בייעוץ ארגוני.
מכללת ספיר | www.sapir.ac.il
כתובת - קרית חינוך שער הנגב, בסמוך לשדרות

תוכניות לימודים רלוונטיות:
לימודי תעודה- מינהל עסקים, ניהול משאבי אנוש, ניהול שיווק ומכירות, ניהול בענף החקלאות, ניהול לוגיסטי, ניהול אבטחת איכות.

לתואר ראשון ושני- מנהל מדניות ציבורית.
מכללת רמת גן | www.rgc.co.il
כתובת- פינחס רוטנברג 87 רמת גן

תוכניות לימודים רלוונטיות:
לימודי תעודה – פרסום ושיווק, ניהול משאבי אנוש, יחסי ציבור, מזכירות רפואית ויועצי נדל"ן

לתואר ראשון- ניהול עם התמחות בייעוץ השקעות

 

לימודי ניהול - מידע שימושי

גולשים שקראו על "ניהול" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות