לימודים – מקצועות הומאנייםכתבה זאת סוקרת את אופי הלימוד של כמה מקצועות הומניים כגון, משפטים, חינוך, שפות ואמנויות, שכל אחד מהם מתפצל לסוגים ולהתמחויות רבים. המקצועות נלמדים במכללות ובאוניברסיטאות ומציעים מסלולים שונים, לתואר, לתעודה, ויש גם קורסים להרחבת הידע ולשיפור מיומנויות.
לימודי משפטים

כדי להיות עורך דין חייבים בתואר ראשון במשפטים מן האוניברסיטה או ממוסד מוכר אחר. לימודים אלה אורכים שלוש עד שלוש שנים וחצי. תנאי הקבלה ללימודים אלה הם ציון גבוה במבחנים הפסיכומטריים וכן תעודת בגרות מלאה וטובה.

במהלך הלימודים נלמדים בין השאר חוקי החברה והמדינה, בהם המשפט העברי המבוסס על ההלכה, חוקי מדינת ישראל ה"מודרניים" וחוקים בינלאומיים. החוקים הנלמדים נוגעים לכל תחומי המשפט. חוקיה של מדינת ישראל הטמיעו ועדיין מטמיעים גישות וחוקים מתרבויות אחרות. למשל, דיני הנזיקין בישראל דומים לאלה של המשפט הבריטי. דיני החוזים מתחקים אחרי הקוד המשפטי הגרמני, ואילו דיני חברות מטמיעים גישות אמריקניות.

בתום הלימודים הסטודנט חייב בסטאז' – התמחות של שנה אחת במשרד עורך דין או במחלקה משפטית של מוסד מוכר, פרטי או ציבורי, או אצל שופט בבית משפט. לאחר ההתמחות וכדי לקבל את הגלימה הנחשקת חובה לעבור שתי בחינות: האחת היא בחינה בעל פה והאחרת היא בחינה בכתב. מי שלא עבר את שתי הבחינות האלה זכאי להיבחן שוב.

כדי להצליח במקצוע זה יש להצטיין, להיות חרוץ ולקבל כמעט כל עבודה בתחילת הדרך. גם טיפת מזל לא תזיק. על כל שנת ניסיון אפשר לומר "כל המרבה הרי זה משובח" כי בתחום המשפט יש הרבה סוגיות סבוכות, והמייצג את התובעים ואת הנתבעים צריך לדעת לתת ייעוץ משפטי מקצועי כבר מהתחלה, להיות דרוך לפעול נכון בכל שלב, ולהגיב מהר לצעדים משפטיים של הצד השני.

לימודי חינוך

חינוך הוא מקצוע מאתגר המכשיר דור חדש של אזרחים לערכי חברה ותרבות וכן מקנה ידע במקצועות שונים. מערכת החינוך, אשר איננה יכולה לאפשר יחס אישי לכל תלמיד בכיתות גדולות, משוועת לאנשים טובים, רציניים, סבלניים ומכילים. בין נושאי הלימוד יש פסיכולוגיה, שיטות הוראה ועוד.

אחת ההתמחויות המעניינות בחינוך היא החינוך המיוחד – חינוך והוראה לבעלי צרכים מיוחדים. מורים לחינוך מיוחד מגלים בעבודתם מארג חברתי מורכב, בו כל אינדיבידואל הוא מיוחד במינו, והמורה צריך למצוא את הדרך הייחודית כדי להתקשר אליו. מסיבה זו החינוך המיוחד מתנהל בכיתות קטנות ועם צוותים מתוגברים.

מסלולי הלימודים של חינוך אורכים בדרך כלל שלוש עד ארבע שנים ומקנים תואר ראשון ותעודת הוראה גם יחד. במהלך הלימודים מתנסים הסטודנטים בעבודה מעשית - הוראה בצד מחנך ותיק. העבודה כמורה מתאימה למשכימים לקום בבוקר ולא למי שמתקשים להגיע לעבודה ולהיות במיטבם כבר בשמונה. איחורים, גם קטנים, אינם אופציה למורים. הוראה למבוגרים יכולה להיעשות בשעות הערב.

לימודי שפות

מובל שלימודי שפה מקנים שליטה בשפה כלשהי, הן בעל פה והן בכתב, אבל לא רק זאת. אמנם יש קורסים קצרים ללימוד שפה אבל יש לימודים מעמיקים שנמשכים שנים עד לתואר. בישראל בה מדברים גם ערבית, רוסית ואמהרית, נדרשים כתיבה ותרגום של תכנים כדי להבין את קהלים אלה ולפנות אליהם לצורך עבודה, הוראה והן לצורך שיווק לקהלים ממוקדים. למידה של שפות אלה יכולה לסייע לך בכל עבודה עם תרבויות ישראליות הדוברות את השפות האלה.

בעולם האינטרנטי בו נחצו כל הגבולות דרושה ידיעה של שפות שונות כדי להיטמע בעולם העסקים וכדי להטמיע מסרים לשווקים פוטנציאליים. אחת השפות הנדרשות ביותר היא אנגלית, בשל השפעתם התרבותית של הטלוויזיה ועולם הבידור האמריקאי וכן בשל העובדה שרוב העסקים מתכתבים באנגלית. שפה אופנתית היא הסינית בשל האוכלוסייה הגדולה של סין המקיימת קשרי מסחר יעילים ביותר עם שאר ארצות העולם. ידיעת שפות אלה ברמה גבוהה מאוד מאפשרת עבודה מול תרבויות רבות ומסייעת בעסקים עמן. לימוד שפות אקזוטיות מתאים למי שיש לו חוש טבעי לקליטת שפות.

מקצועות נוספים הנגזרים מן הצורך בשפות הם כתיבה, תרגום ועריכה לשונית. הכתיבה מתאימה למי שהיה טוב בכתיבת חיבורים בתיכון. תרגום דורש למידה של מיומנות נוספת מלבד ידיעת השפה ברמת שפת אם. עריכת לשון תפקידה להתקין תכנים כתובים לפי כללים של מבנה, כתיב ותחביר, ולסגנן אותם לפי קהל היעד שלהם.

אמנויות

לימודי אמנות הם קשת רחבה של מקצועות. שוק הלימודים מציע ידע באמנויות הקלאסיות, גם באמנויות החדשות כמו צילום וקולנוע, וכן באמנויות חדשניות ושימושיות כמו אנימציה דיגיטלית. בתוך לימודי אמנות אפשר לשלב תעודת הוראה וללמד את הענף האמנותי שהתמחית בו. בצד האמנויות מצויים גם מקצועות העיצוב, עיצוב הבית ועיצוב תעשייתי. רוב המקצועות האלה נלמדים לתואר ראשון.

עוד מקצוע הדורש מיומנות באחד מתחומי האמנות הוא טיפול באמנות. זהו מקצוע טיפולי חדש יחסית בישראל וגם מורכב ודורש מחויבות. השיטה מאפשרת למטופל לבטא את רגשותיו באמצעות דרכי ההבעה השונות כמו ציור, כתיבה ודרמה, והמטפל מגיב בהתאם, תגובות נכונות שלמד במהלך שלוש שנים, וזאת לאחר שכבר רכש מיומנות מוכחת או תואר ראשון במקצוע אחר כמו פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, עבודה סוציאלית או בתחום אמנותי כלשהו.

לימודים הומניים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "לימודים הומניים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות