קורסים לגמול השתלמות – מה זה ובשביל מה זה טוב?קורסים לגמול השתלמות מעניקים לעובדים תנאי העסקה טובים, הכשרה והעשרה ולמעסיקים, עובדים יעילים, מקצועיים ומרוצים. מי זכאי, היכן לומדים ומה- על כך במאמר זה.
כל אחד מאיתנו היה רוצה לקבל משכורת גבוהה, להנות מתנאי העסקה טובים יותר ולרכוש השכלה בתחומי העניין שלו. בדרך כלל נהוג לחשוב שעל מנת לקבל העלאה במשכורת יש לחכות מספר שנים עד שאפשר לבקש אחת כזו, או שכדי להעשיר את עצמנו בהשכלה נוספת, צריך להשקיע מכיסנו. אך מזה כחמישה עשורים, ניתן להרוויח את שני הדברים הללו באמצעות קבלת זכאות לגמול השתלמות.

כל עובד העומד בתנאים לקבלת הגמול ומקבל אישור זכאות ממעסיקו, יכול לגשת ללמוד באחד ממבחר הקורסים לגמול ההשתלמות המתאים לתחום בו הוא עובד. יש להבדיל בין שני סוגים של גמול השתלמות: האחד, גמול שניתן לעובד לאחר שהשלים 400 שעות לימוד בקורסים שהשתתף בהם במהלך חמש השנים שקדמו לאישור הזכאות. השני, גמול הניתן לאחר השלמת אותו מספר שעות כמו בגמול הראשון, אך הוא נבדל ממנו בכך שלא ניתן לחזור על אותם הקורסים פעמיים.

בין הזכאים לקורסים כאלה ניתן למצוא בעיקר עובדי מדינה ועובדים במגזרים הממשלתיים כגון עובדי הוראה, עובדי מערכת הבריאות (אחיות וסייעות), עובדי מתן שירות וכוח אדם, טכנאים ומהנדסים, אנשי מערכת הביטחון, אקדמאים בדירוג מח"ר ועוד. מאחר ומדובר במקצועות המתאפיינים בשינויים תכופים, נוצרו הקורסים הללו בכדי לשפר את היכולות הקיימות של העובד או על מנת ללמדו מגוון של טכניקות ומיומנויות עבודה חדשות.

מאחר וגמול ההשתלמות ניתן לעובדי מדינה ונותני שירותים שונים, מדובר על פלח רחב מאוד מסך האוכלוסיה, ומדי שנה יותר ויותר עובדים זכאים לקבלו. תהליך זה יצר דרישה גבוהה בשוק לקורסים והשתלמויות מסוג זה, ועל כן ניתן לראות שיש היצע רחב של עשרות מוסדות שונים ומכללות בכל רחבי הארץ המעבירים לזכאים קורסים בתחומים, נושאים ועיסוקים רבים.

בניגוד לעבר, כאשר היה נהוג שהעובדים ילמדו אך ורק קורסים הקשורים לתפקידם במקום העבודה, כיום קיימת גמישות רבה יותר מצד המדינה והמעסיקים, המאפשרת לעובדים לבחור בין קורסים העוסקים בתחומי ההתמחות שלהם לבין קורסי העשרה שונים שיש להם זיקה רופפת יותר לתחום עיסוקם, כל עוד הם עומדים בדרישות שנקבעו על ידי המדינה או על ידי הסכמים קיבוציים שנחתמו.

ניתן למצוא מן הצד האחד קורסים מקצועיים העוסקים בתחומים כמו מחשבים, מנהל עסקים, משאבי אנוש, חינוך והוראה, כלכלה, שפות וכדומה. ומן הצד השני, ניתן לבחור גם קורסי העשרה ופנאי העוסקים בתחומי עניין שונים כגון קואצ'ינג, עיצוב פנים, שזירת פרחים, כתיבה יוצרת, היסטוריה, גרפולוגיה ועוד. כל סוגי הקורסים, בין אם קורסים מקצועיים ובין אם קורסי העשרה, נלמדים במסגרות המתמחות בתחומים אלה, כמו למשל בתי ספר לעיצוב, מכללות להכשרת מורים, מכללות הקשורות לתחומי הכלכלה והעסקים, בתי ספר לשפות, מכוני מחקר וכדומה.

הקורסים השונים תורמים גם למעסיק וגם לעובד עצמו. המעסיק ומקום העבודה זוכים לגמול ישיר ועקיף גם יחד, בעל אינטרס כלכלי מובהק. העובדים לומדים לעשות את עבודתם טוב יותר, מקבלים כלים ומיומנויות חדשות, רוכשים הכשרה מקצועית וכך מספקים למקום העבודה תפוקת עבודה גדולה ואיכותית יותר. בנוסף, מקום העבודה יכול להיעזר בעובד שעבר את הקורס, להעסיקו בתחומים אחרים או להגדיל את תחומי האחריות שלו, וכך לחסוך בעלויות אחרות כגון העסקת עובדים נוספים או השקעה כספית נוספת עבור הכשרות מקצועיות. העובד מרוויח גם הוא מגמול זה. לאחר השלמת מכסת השעות שעל העובד ללמוד, הוא זכאי לקבל תנאי העסקה ותנאי שכר טובים יותר ולהנות ממעמד טוב יותר במקום עבודתו. אך הגמול של העובד לא מסתכם אך ורק במקום עבודתו. העובד זוכה בדרך מהנה לשבור את שגרת העבודה ובה הוא נחשף למגוון רחב של תחומים וקורסים שיכולים להעשיר את הידע האישי שלו ואף להעניק לו כלים והתמחויות שיוכלו לשמש אותו במידה וירצה לחפש עבודה אחרת.

הקורסים לגמול ההשתלמות, שהחלו בשנות השבעים של המאה הקודמת עם הסכם זעיר בין נציבות המדינה לבין הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, הלכו והתרחבו עם השנים וכיום כל הסקטור הציבורי במדינה יכול להנות מהם. כל עובד שקיבל אישור ממקום עבודתו, יכול לבחור בתחום הרלוונטי והמעניין אותו באחת מהמכללות או באחד המוסדות הפזורים ברחבי הארץ, המעניקים קורסים מקצועיים ומעשירים שבסיומם, ירכוש השכלה מקצועית, יתמלא במוטיבציה גבוהה וכמובן, יזכה לתנאי העסקה משופרים.

קורסים לגמול השתלמות - מידע שימושי

גולשים שקראו על "קורסים לגמול השתלמות" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות