לימודים – מקצועות ריאליים ואחריםשנות מיתון ומכת האבטלה מעלים את השאלה איזה מקצוע כדאי ללמוד היום. שאלה זאת עולה אצל הצעירים המתכננים את עתידם וכן את המבוגרים השוקלים לעשות הסבה מקצועית למשהו מעניין או יעיל או רווחי יותר.
התשובה היא כי הדברים משתנים מיום ליום ובחירת מקצוע מבוקש היום אינו ערובה לביקושו בעתיד. אגב, יש קשר מוזר ופרדוקסלי בין אבטלה ובין מקצוע מבוקש, פשוט משום שמרוב פיתוחים ופטנטים שתמציאו כשתהיו מהנדסים גדולים בתחום כלשהו, יידרשו פחות ידיים לעבודה. למשל, מרכזייה אלקטרונית ונתב שיחות – זוכרים, כי פעם אנשים עשו את זה?

בכל זאת, נסקור כאן כמה מקצועות שנחשבים טובים, ואפילו יוקרתיים. שוק הלימודים מציע מסלולי רבים במקצועות אלה, לתעודה ולתואר ראשון ושני. כיום שוב אין האוניברסיטאות שולטות בכל תחומי הלימוד היוקרתיים. משנות התשעים נתנה המדינה גושפנקה למכללות, למכונים ולמוסדות לימוד אחרים ללמד תלמידים גם לתואר ואלה היו ל"מוסדות מוכרים", כלומר כאלה המורשים לתת לך תואר. במקצועות האלה אפשר לעבוד "בשטח" ואפשר להיות יועץ. כמה ממקצועות היוקרה שנסקור כאן הם מקצועות מדויקים.

לימודי מחשבים

מחשבים הם תחום עצום ונחוץ כי כולם עובדים עם מחשבים. יש שלימודים כאלה מתחילים כבר במגמה בתיכון עם יסודות המחשב, תכנות בסיסי, הקמת אתר אינטרנט ומודלים חישוביים. לימודים אלה יכולים להימשך בקורס בן שנה עד לקבלת תעודה של טכנאי מחשב, ויכולים להימשך עד לתואר ראשון במדעי המחשב, לימודים שמשולבים עם מתמטיקה בדרך כלל. תואר זה ביחד עם תעודת הוראה מאפשר לבעליו להורות את המקצוע בחטיבות הביניים ובתיכון. מדעי המחשב כלולים בענף ההנדסה ולימודיהם כוללים אלקטרוניקה וידע בחומרה, בתוכנות ובניהול רשתות.

לימודי מדעים

הנדסה, לימודי ביוטכנולוגיה, פיזיקה ומקצועות בתחום המחקר הרפואי תמיד יהיו חשובים והכרחיים. תמיד האדם מחפש כיצד להאריך את חייו ולשפר את איכותם. גם את הבדיקות הרפואיות שואף המדע לשפר כדי שלא יכאבו ולא יזיקו לגוף, כמו נזקי קרינה, למשל. כך פותחו מכשירים הפועלים באמצעות גלי הקול (אולטרה סאונד) לגילוי ממצאים בתוך הגוף, וזה בלא קרינת רנטגן. וקרני הלייזר? גם מכשירי לייזר פותחו לשימוש במקום סכין ובמקום טיפולים כואבים אחרים. טיפולים חדשניים אלה הם גם יעילים יותר.
לענף זה דרושים לא רק ממציאים אלא בעיקר טכנאים ובעלי מקצוע פרה רפואי שיכולים להשתמש במכשירים בצורה אחראית ומבוקרת. וכן, הטובים - למחקר.

לימודי ביוטכנולוגיה

זהו תחום מדעי מודרני ועדכני של הביולוגיה המשתמש יפה בכל הפיתוחים הטכנולוגיים. הביוטכנולוגיה עוסקת במערכות החיים, בהם הגנטיקה, ובתהליכי החיים כמו רבייה. בתחום זה עושים ניסויים בצמחים ולעתים גם בחיות כדי להסיק מהם על טובתם העתידית של בני האדם. קצת עצוב, אבל כך מגלים דברים חשובים לרפואה.

לימודי הנדסה אזרחית

תחום זה מתייחס לתכנון הבנייה הציבורית, הפרטית והתעשייתית ולביצועה באורח מודרני. הלימודים כוללים עקרונות של הפיזיקה הקשורה למבנים וכן לימודי ניהול בכלל. מקצוע בסיסי וחשוב הנלמד בדרך כלל במוסדות נחשבים.

לימודי הנדסה חקלאית

הנדסה חקלאית היא תחום שישראל נחשבת בו למובילה עולמית, ומומחיה נשלחים לפעמים לארצות אחרות, נחשלות בדרך כלל, כדי ללמד את רזי ההנדסה החקלאית, כלומר, את החקלאות המתקדמת, הפחות ידנית, היותר מכשירנית, אבל שיש בה להפיק מן האדמה את מלוא הפוטנציאל, עם הרכבות משוכללות, מבנים ששומרים על הגידולים, הדברות ביולוגיות וחדשניות, ניצול המים ודרכי השקיה וכיוצא באלה.

לימודי כלכלה

כדי שהעניים לא יהיו עניים יותר והעשירים יתעשרו תמיד צריך כלכלנים. יש מי שחושבים שלימודי כלכלה הם משעממים. האמת שחוץ מקורס או שניים יש בלימודים אלה תורות חברתיות-פילוסופיות ומודלים מעניינים ביותר, גם לחיזוי דפוסים חברתיים כלכליים, והם מציעים פתרונות מעשיים או תיאורטיים להגברת הייצור והצריכה גם יחד.

לימודי מנהל עסקים

מקצוע נחשק ששמו פועל כמו מילת קסם. נדמה שכל הידע הנדרש להפוך לעשיר מצוי שם. פעם למדו מנהל עסקים רק לתואר שני, אבל מרוב ביקוש כבר מלמדים את המקצוע לתואר ראשון. תחום זה אינו מדע מדויק אלא חברתי יותר ונלמדים בו שיעורים בניהול, בשיווק, במימון, בסטטיסטיקה, בניהול משאבי אנוש להנעת עובדים ולצמיחתם של ארגונים. המטרה היא למדוד את העלות מול התועלת וכתוצאה מזה להסב רווחים כספיים גדולים יותר לארגונים ובעצם לכל דורש. המצטיינים בעבודתם יכולים להיות ליועצים עסקיים ולהרוויח הון רב בעצמם.

לימודי ניהול או ייעוץ השקעות

הציבור חוסך מיליארדי שקלים באפיקי החיסכון או בתיקי השקעות. המדינה מעודדת את הציבור לחסוך (לגיל השלישי) ומשפרת את הפיקוח ואת התקנות על אפיקי החיסכון וההשקעה בניירות ערך לטובת האזרחים, הלקוחות. מי מנהל להם את כל זה? מנהלי השקעות. לימודי השקעות בניירות ערך כוללים קורסים בכלכלה וחשבונאות, במימון, בסטטיסטיקה, ניתוח ניירות ערך, מכשירים פיננסיים, דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית. לאחר שעוברים את כל הבחינות יש לעבור גם התמחות מעשית של תשעה חודשים. לייעוץ פנסיה נדרשת הרחבה בתחום זה. המעסיקים שלך יכולים להיות בנקים, בתי השקעות וחברות הביטוח.

לימודי סטטיסטיקה

אין מחקר שנעשה בלא כלים סטטיסטיים. כמעט כל מי שעושה דוקטורט צריך להציג בו נתונים סטטיסטיים כדי לאשש את עבודתו ואת טענותיו. סטטיסטיקה היא מקצוע המבוסס על מודלים מתמטיים וסוציולוגיים. היא שימושית ביותר בכל תחומי המחקר החשובים.

לימודים ריאליים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "לימודים ריאליים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות