הכל על תנאי הקבלה להשכלה גבוהה

נכתב ע"י מידעתמידעת עושה סדר בתנאי הקבלה ללימודים. כאן תחסכו זמן. מצאו בצורה ברורה ומאורגנת את תנאי הסף לכל המסלולים > עומדים בתנאים? המשיכו לקרוא את היתר. אחרת, חפשו חוג המתאים לכישורים ולציונים שלכם.
נרשמים לאוניברסיטה או למכללה? הנה כמה מושגים שיסייעו לכם להבין האם אתם עומדים בתנאי הקבלה.

מדינה אחת בחינה אחת

בישראל יש עשרות מכללות ואוניברסיטאות, ומאות מסלולי לימוד לתארים ומקצועות שונים ומגוונים. למרות זאת הצליחו בתבונה קברניטי המדינה ליצור מערך בחינות אחיד וזהה לכל המועמדים ללימודים. מערך זה מבוסס על בחינת הבגרות שכל תלמיד תיכון בארץ נדרש להבחן בה, ועל המבחן הפסיכומטרי אותו מפתח המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. בזכות שני המנגנונים האלה מועמד ללימודים נדרש להבחן פעם אחת, גם אם הוא מגיש מועמדות לכמה מוסדות, אלא אם הוא רוצה לשפר את ציונו.

ציון התאמה

לכל מוסד ולכל מסלול לימוד יש נוסחה באמצעותה הם משקללים את הציון הפסיכומטרי וציון הבגרות לכדי ציון התאמה. לא תמיד הנוסחה קלה לחישוב, אך רוב המוסדות מציגים באתר האינטרנט שלהם מחשבון באמצעותו אפשר לחשב בקלות את ציון ההתאמה שלכם.

תנאי מינימום

בדרך כלל הרף המינימאלי, שמי שאינו עומד בו לא יתקבל כלל ללימודים, הוא בגרות מלאה ו-400 בציון הפסיכומטרי. בנוסף, יש להפגין רמה בסיסית באנגלית: באמצעות חלק האנגלית בפסיכומטרי, או באמצעות מבחן אמיר.

מצרף

עד 2006 אפשר היה להתקבל לאוניברסיטאות באמצעות תעודת מצרף שהיא שקלול של ציונים בכמה מקצועות בבגרות ללא בחינת המגן. בדרך כלל המצרף כלל את הציון במבחן בשפת האם (למשל, עברית או ערבית), באנגלית ובהיסטוריה, או במתמטיקה. ב-2006 הוא בוטל וכיום רק כמה מכללות משתמשות בציון המצרף.

מועמד לתלמיד

בני 30 ומעלה שציון ההתאמה שלהם לא מאפשר להם להתקבל לחוג הלימודים יכולים ללמוד בו תחת התקן "מועמד לתלמיד". בתום שנת הלימודים הראשונה יוחלט בהתאם להישגיהם אם הם ממשיכים במעמד של תלמיד מן המניין, או פורשים.

תנאי קבלה מדוע?

לכאורה תנאי קבלה ללימודים אמורים להצביע על סיכוי הסטודנט להצליח במסלול שבחר ובמקצוע בו הוא רוכש את השכלתו, אך הלכה למעשה הסיבה לקיומם מורכבת בהרבה.

יותר תנאי קבלה פחות ביקוש

הביקוש ללימודים שונה ממקצוע למקצוע - יש שהביקוש אליהם רב, במסלולים אחרים הביקוש אפסי עד שלפעמים שנת הלימודים לא נפתחת. ההבדלים בתנאי הקבלה מאפשרים לשלוט ברמת הביקושים ובכמות הסטודנטים: במקצוע נדרש תנאי הסף יהיו חמורים, במקצוע אחר תנאי הסף קלים יותר.

תנאים לחיזוי העתיד

מחקרים מלמדים כי ציון הפסיכומטרי וציון הבגרות יכולים לנבא את סיכויי ההצלחה בלימודים. תנאי הקבלה המבוססים בדרך כלל על ציון משוקלל של הבגרות והפסיכומטרי נועדו להעריך את מידת התאמתו של נבחן למסלול הלימודים ולמקצוע בו הוא עתיד לעבוד. מנקודת מבטו של המוסד המלמד הסינון הזה מאפשר לחסוך במשאבים, שהרי ככל שהתלמיד מוכשר יותר כך הוא עולה פחות למוסד הלימודים. גם מנקודת המבט שלכם יש למכשיר הזה תועלות שכן הוא מונע מכם לבזבז זמן יקר ללימוד מקצוע שאינכם מתאימים אליו.

תנאי הקבלה - מד היוקרה של האוניברסיטאות

גם אם אין זו הסיבה הרשמית לקיומם של תנאי קבלה, הרי שבעקיפין הם משפיעים על תדמיתו של מסלול הלימוד והמוסד המלמד. ראייה חותכת לכך נמצא במסלולים להכשרת מורים: אחת הסיבות לירידה במעמדו של המורה היא סף הקבלה הנמוך שגורם לתדמית נחותה לתחום לימוד חשוב זה.

את זה אתם חייבים לקרוא: הרפורמה במבחן הפסיכומטרי

ברוב המקרים תנאי הקבלה למכללה או אוניברסיטה מבוססים על הציון בבגרות, על הציון הפסיכומטרי, או שקלול של שניהם. מזה כמה שנים נשמעות טענות קשות על שיטת המיון הזאת. לדברי המתנגדים לא כל הנושאים שנבדקים במבחן פסיכומטרי רלוונטיים לכל מקצועות הלימוד. במקרים רבים סטודנט לא מתקבל ללימודים רק בגלל אי הצלחה במבחן שאינו קשור לתחום הלימודים.

המאבק של אנשי האקדמיה המתנגדים נושא פרי, ב-2012 יחול שינוי באופן שקלול הציונים של המבחן הפסיכומטרי.

החל מאוקטובר 2012: שינויים במבחן הפסיכומטרי

בעבר לכל הנבחנים שוקלל הציון באופן שווה, אצל כולם משקל כל פרק במבחן היה זהה.
מהות השינוי - בעקבות השינוי משקלו של הפרק בציון הסופי יקבע על פי תחום הלימוד אליו אתם מגישים מועמדות. אם הנבחן מעוניין להתקבל למסלול ריאלי משקל הפרק הריאלי יהיה גבוה, אבל אם הנבחן מעוניין ללמוד מקצוע הומני משקלו של החלק הריאלי כמותי בציון הסופי יצומצם מאוד לטובת החלק המילולי.

הרפורמה חלה רטרואקטיבית על בחינות מ-1991

מפני שהמבחן עצמו לא השתנה, והשתנתה רק שיטת מתן הנקודות הוחלט להטמיע את השינוי על מבחנים שנכתבו אפילו לפני 20 שנה. משמעות הדבר היא כי אם נבחנתם בעבר, אינכם צרכים להבחן שוב, המערכת כבר תשקלל מחדש את ציונכם. כל נבחן יוכל לראות את ציוניו החדשים באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות.

לא רק מבחן אמריקאי- התווספה מטלת כתיבה לפסיכומטרי

מחקרים רבים מצביעים על חשיבותה של הכתיבה לסיכום החומר הנלמד ולפיתוח רעיונות חדשים, בגינם הוחלט להוסיף למבחן הפסיכומטרי מטלת כתיבה חדשה. הציון יינתן על ידי שני בוחנים שונים שיקראו את שסיכמתם ויעריכו את מידת הרלוונטיות של הטקסט למשימה שהוטלה עליכם. כמו כן. הציון יתבסס גם על הערכתם את הסדר, הארגון ואופן הניסוח.

תנאי קבלה ללימודים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "תנאי קבלה ללימודים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות