מורה טוב, מורה לחייםמהם לימודי חינוך והוראה?

לימודי החינוך מכשירים את הסטודנטים לתפקידי הוראה בגנים, ובבתי הספר היסודיים והתיכוניים, לניהול במערכת החינוך, לייעוץ חינוכי ולפיתוח תוכניות הוראה. הלימודים שבדרך כלל נמשכים ארבע שנים כוללים קורסים בדיסציפלינה ספציפית להעמקת הידע בתחום אותו שואף הסטודנט ללמד וקורסים המקנים כלים להוראה נכונה. מכיוון שיש גישות ופילוסופיות שונות להוראה אפשר למצוא מסלולים המכשירים מורים על פי גישה זו או אחרת. כך אפשר ללמוד הוראה בגישה האנתרופוסופית, בגישה הדמוקרטית, יש גם חינוך לבתי הספר הדתיים וכמובן הכשרה למערכת החינוך הפורמאלית.

המוסדות השונים להכשרת מורים פועלים על פי דגם מנחה שנקבע ב-1981, אלה קוים כלליים מהם גוזר כל מוסד את מבנה תוכנית הלימודים שלו. המסלולים להכשרת מורים צריכים לעמוד בסטנדרטים של תואר אקדמי ראשון וכמובן להקנות ידע שיאפשר לבוגר התואר לשמש מורה.

כל המסלולים כוללים 28 שעות שבועיות בלימודי חינוך, במסלולים גיל הרך ולחינוך מיוחד הם ארוכים יותר; יש כ-48 שעות שבועיות המוקדשות ללימוד דיסציפלינה אחת או שתיים, למשל היסטוריה, מתמטיקה או גיאוגרפיה; כן התלמידים חייבים לעבור את המבחן לפטור באנגלית. קבלת תעודת הוראה מותנית בסטאז' הנמשך שנה.

יש מסלולים מקוצרים לבעלי תואר אקדמי – מכיוון שכבר יש להם ידע ברמת BA בתחום שהם ילמדו הם נדרשים רק ללימודי חינוך ובתום הסטאז' הם יכולים לעסוק בהוראה.

למה ללמוד חינוך והוראה?

אמנם מטרת מסלול הלימודים היא להכשיר מורים, אבל רבים מבוגרי התואר עובדים מחוץ למערכת החינוך במסגרות בלתי פורמאליות ולפעמים לא עוסקים בהוראה כלל. ההתמחויות- לימודי הדיסציפלינה- מאפשרים לסטודנטים ללמוד תחומים שבהם יוכלו לעסוק לאו דווקא כמורים. למשל, הרבה בוגרים של תואר ראשון בחינוך גופני עוסקים במקצועות הספורט, מורים לתיאטרון עוסקים במקצועות הבמה ומורים לספרות יכולים לעבוד בהוצאות ספרים וכמובן שגם להיות סופרים. במילים אחרות - לימודי החינוך מאפשרים לרכוש מקצוע מבוקש ומספק, ויחד איתו ללמוד ברמה אקדמית נושאים הקרובים לליבכם.

למי זה מתאים?

מכיוון שמסלול הלימודים מכשיר מורה לתחום ידע מסוים עליו להיות בעל נטייה ורצוי גם חיבה לתחום הזה. במילים אחרות לא מומלץ ללמוד הוראת אנגלית אם אינכם בקיאים בה ולא אוהבים ללמוד שפות. הוראה היא מקצוע תובעני שאינו מתאים לכל אדם, נדרשים סבלנות, יכולת נתינה, אהבת הזולת, חזון, אמפתיה, סדר וארגון ועוד. שאלו את עצמכם האם אתם מוכנים לעמוד מול שלושים וחמישה ילדים רועשים? האם תפיקו מכך סיפוק? האם אתם מוכנים להסתפק בשכר נמוך מהממוצע? אם התשובות לשאלות האלה חיוביות הוראה מתאימה לכם.

יש אופק חדש

ב-2008 החלה הרפורמה "אופק חדש" שיזמה שרת החינוך דאז יולי תמיר. במטרה לצמצם פערים, לשפר הישגים ולחזק את מעמד המורה הוכפל שכרו של מורה מתחיל, הוקצו יותר שעות הוראה וניתן דגש לטיפוח מצוינות של אנשי ההוראה כמו גם התלמידים. הדעות באשר לתוכנית הזו היו חלוקות - מורים חששו מיום העבודה הארוך, אחרים שמחו על הגידול בשכרם. נראה כי את השפעת התוכנית על מערכת החינוך ואנשיה אפשר יהיה לבחון רק בעוד כמה שנים, אם היא תגשים את יעדיה אזי הפיתוי לעבוד בחינוך יגדל והחסמים הקשורים לגמול ודימוי מקצועי נמוך יתפוגגו.

תואר ראשון או תעודה?

בדרך כלל במערכת החינוך הפורמאלית אי אפשר לשמש מורה בלי תעודת הוראה ותואר ראשון, לכן המסלול המומלץ למי שרוצה להיות מורה הוא אחת מתוכניות הלימוד לתואר Be.d. בעלי תואר ראשון יכולים תוך שנת לימודים אחת לקבל תעודת הוראה, במסלול הכולל רק לימודי חינוך ובלי לימודים תחומיים.

התמחויות בחינוך והוראה

ככמות המקצועות שלומדים בבית הספר כך כמות ההתמחויות. כיוון שמערכת החינוך מתאימה את עצמה לחברה כל הזמן מתווספות התמחויות חדשות. לפניכם פירוט של רוב ההתמחויות.

חינוך עם התמחות באומנות
בתחום רחב זה יש כמה נושאים שאפשר ללימוד- תיאטרון, עיצוב, אמנות, קולנוע, מחול ותנועה וחינוך יצירתי. כל אחד מנושאי הלימוד האלה הוא מקצוע שאפשר ללמד בבתי הספר היסודיים ובעיקר בתיכונים.

הוראת שפות
כמובן שהשפה העיקרית שלומדים במערכת החינוך היא אנגלית ולמורים טובים יש ביקוש רב. הגלובליזציה והאינטרנט העצימו את חשיבות האנגלית והורים רבים מעודדים את ילדיהם לשפר את שליטתם בשפה, לכן גם הביקוש למורים פרטיים באנגלית גבוה. נוסף לכך גם חברות מסחריות שעובדות בחו"ל שוכרות שירותים של מורים לאנגלית. כידוע, יש צורך גם במורים לערבית ופה ושם גם למורים לצרפתית.

חינוך עם התמחות במדעי הטבע
פיזיקה, ביולוגיה וכימיה הם תחומים שהלימודים בהם נחשבים קשים, אין הרבה מורים טובים למקצועות האלה והביקוש אליהם רב. הידע הנרכש בהם מספיק להוראה בבתי ספר תיכונים, אבל אינו מספיק לעיסוק אקדמי או מקצועי.

חינוך גופני
מעניין כי זהו התואר האקדמי היחיד בישראל לעוסקים בספורט, בגלל זה הרבה בוגרים לא עובדים במערכת החינוך. אם התואר הזה אפשר לעבוד בחדר כושר, לשמש מאמן כושר אישי, לאמן קבוצות ספורט של ילדים או אפילו קבוצות מקצועיות וכמובן גם להיות מורה לחינוך גופני.

הוראה והתמחות בעיצוב
תחת המטריה הזו אפשר ללמוד תקשורת חזותית מגמה בא לומדים את התורה של עיצוב מוצרי דפוס ופרסום, או עיצוב תעשייתי מסלול בו לומדים כיצד לעצב מוצרים,או מסלול ללימוד עיצוב אופנה.

מדעי החברה והרוח
תחומי הלימוד של המורה המיתולוגי שמכונים משום מה מקצועות הומניים הם ספרות, היסטוריה, אזרחות, ומקרא. אוהבי מדעי החברה יכולים להתמחות בהוראת אחד המקצועות האלה, הבחירה הזו תיאלץ אותם לעסוק רק בהוראה או בעתיד לעשות הסבה מקצועית שכן אין ביקוש לידע הזה בשוק העבודה.

איפה לומדים הוראה וחינוך?

מכללת סמינר הקיבוצים
כתובת – דרך נמיר 149 תל אביב

תוכניות לימודים רלוונטיות – לתואר ראשון – Be.d בחינוך באחת ההתמחויות הבאות: אומנויות העיצוב, אמנות, אנגלית, ביולוגי כימיה בדגש על הסביבה, תקשורת וקולנוע, מחשבי, מדעי הרוח, חינוך מיוחד, חינוך יצירתי, חינוך גופני ותנועה, מתמטיקה, ספרות, היסטוריה, ומדעים. לתואר שני – אוריינות חזותית בחינוך, חינוך מתמטי לבית הספר היסודי, חינוך סביבתי, רב תחומי במדעי הרוח, טכנולוגיה בחינוך, ניהול וארגון מערכות חינוך. בנוסף לאלה קיים מסלול להכשרת אקדמאים להוראה.

המכללה האקדמית גליל מערבי
כתובת- ליד עכו

תוכניות לימודים רלוונטיות – BA בחינוך, מסלול המקנה ידע רב-תחומי בחינוך והוא ללא תעודת הוראה.

מכללת אורנים
כתובת – טבעון

תוכניות לימודים רלוונטיות – Be.d בחינוך עם תעודת הוראה באחד התחומים הבאים- חינוך מיוחד, חינוך והתפתחות בגילאים הצעירים, חינוך והוראה לבית ספר יסודי, הכשרת מורים לבית ספר על יסודי, הוראת מדעי הטבע והסביבה, חינוך מתמטי.

תואר שני, M.Ed בחינוך עם התמחות באחד התחומים הבאים – הוראה לבית הספר העל יסודי, הוראה במדעי החברה, הוראת שפות, ניהול וארגון מערכות חינוך, ייעוץ חינוכי, חינוך ילדים בהדרה (סיכון), הוראת מדעים לבתי הספר העל יסודיים.

כמו כן קיים מסלול להכשרת אקדמאים להוראה.

המכללה האקדמית לחינוך, גורדון חיפה
כתובת- טשרנחובסקי 73 חיפה

תוכניות לימודים רלוונטיות – BE.d בחינוך במסלולים גן, בית ספר יסודי, בית ספר על יסודי, ומסלול להוראת חינוך מיוחד. ME.d תואר שני בחינוך במסלולים חינוך משלב, פיתוח מורים לתפקידי הדרכה, וניהול וארגון מערכות חינוך.

לימודי חינוך והוראה - מידע שימושי

גולשים שקראו על "לימודי חינוך והוראה" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות