לפעמים קורס הוא לא רק קורסהקורסים למנהלים בבתי הספר לניהול כבר הפכו מזמן לטרנד חם. רק בשנה האחרונה חלה עלייה של 50% בנרשמים לקורס ניהול שיווק ופרסום ומספר הנרשמים לקורס ניהול עסקי הוכפל. 20% מגיעים בשיטת "חבר מביא חבר"
ארגונים משוכללים ומורכבים היו צריכים מנהלים טובים עוד מראשית ההיסטוריה. בספר שמות (י"ח, 19) משיא יתרו למשה עצה: "ושמת עליהם שרי אלפי שרי מאות שרי חמישים ושרי עשרות". בסוף המאה ה-19, פוסט המהפכה התעשייתית, הפך חקר הארגונים לתחום במדעי החברה.

הטרנד: קורסים למנהלים

בתי הספר לניהול הם באופנה היום וקורסי הניהול הפכו לטרנד. "בקורס ניהול השיווק והפרסום חלה בשנה האחרונה עליה של כ-50 אחוזים בנרשמים". אומר אבנר שוחט, יועץ שיווקי בחברת "ראש ייעוץ שיווקי ועסקי" ו"חברת תשובה פרויקטים חקלאיים" ומרצה בבית הספר לניהול של מכללת רמת גן, "בניהול עסקי הייתה הכפלה במספר הנרשמים".

גם ב"תפנית" של האוניברסיטה הפתוחה חל גידול של 25 אחוזים משנה קודמת. דר' נחמיאס, ראש תוכנית ה- MBA באוניברסיטה הפתוחה, והמנהל אקדמי - "תפנית" בית הספר למנהלים, מייחס זאת לכמה גורמים: "המשק הראה צמיחה בשנתיים האחרונות ומכאן שגם התקציבים שהופנו לעולם ההדרכה גדלו. ארגונים שולחים היום יותר מנהלים ועובדים להכשרות אם כחלק משימור העובד בארגון ואם מההבנה שמנהל בעל הכשרה יתרום יותר להתפתחות העסקית של החברה".

"בנוסף", מוסיף שוחט "יש כאן תופעה של חבר מביא חבר. כ-20 אחוזים מהנרשמים שמעו על הקורסים מחברים שלמדו בהם או שהם עצמם למדו בקורס אחר בבית הספר לניהול".

לא סתם מנהל – מנהיג

אלון גל, המאמן הלאומי שלנו הצטרף ל"תפנית", בית הספר לניהול של האוניברסיטה הפתוחה, והוא ירכז שם את כל מסלולי האימון למנהלים. בשביל מה צריך גם קורס מנהלים וגם אימון איך להיות מנהל? "מנהל שרוצה להגיע למקומות גבוהים באופן טבעי מנסה להגיע למקומות שבהם הוא יותר חזק ובהם הוא יותר חלש," מסביר גל, "כאשר הוא מאתר את חולשותיו הוא רוצה למטב את יכולותיו. אם הוא מזהה שהוא לדוגמה איש ארגון מצוין ויש לו ראיה מערכתית נפלאה והוא אדם מאוד לוגי אבל מצד שני הוא גם יודע לזהות שהיכולת שלו ליצור קשרים לא פורמאליים סביבו היא באיכות נחותה, אז בלי ספק זה יפגע במהלך המסלול שלו ובהתקדמותו." תהליך האימון נגזר מתוך סביבת העבודה האישית של המנהל וגם מסביבתו הפרטית של האדם.

למעשה האימון במסלול הניהול שם דגש לתת בידי המנהל לעתיד כלים של מאמן. "יש תהליך שיקוף", אומר גל "שבו המאמן מתרגל את המנהלים להשתמש בכלים האלה כמנהלים מאמנים עם הצוותים שלהם בתוך מקום העבודה. הוא הופך ממנהל למנהיג, או ממנהל למאמן". המודל הניהולי המודרני מציב את המנהל דווקא בתחתית הפירמידה. חרף כך הוא אין זה מפחית ממעמדו. "אם בפירמידה הרגילה יש לי הזכות להאשים כל עובד שנמצא מתחתי," אומר גל, "בפירמידה ההפוכה השאלה הראשונה שאשאל את עצמי היא מה אני כמנהל לא ראיתי ולא עשיתי או במלים אחרות האם מנעתי מהעובד את האפשרות להצליח".

מנהל נולד

לא כל אחד נולד עם הכישרון להיות מנהל, בעיקר לא אם עליו להיות במסגרת הניהול הזו גם פסיכולוג, גם חבר וגם מפקד. "בעסקים רבים כיום נמצאים בתפקידם מנהלים שצמחו לתפקיד". אומר שוחט, "מנהלים אלה דומים למי שקיבל לידיו מכונה מתוחכמת ובזכות החוש הם מצליחים להפעיל את הפונקציות הבסיסיות שלה, אך אינם מודעים לפונקציות רבות אחרות. כפי שאמרו לי מנהלים שלמדו בקורסים האלה בעבר: 'הקורס עשה לי סדר, היכולת שלי לשלוט בעסק ובמה שקורה בו התחזקה'".

"קשה לדבר על מקובל", אומר דר' אריה נחמיאס ראש תוכנית ה- MBA באוניברסיטה הפתוחה, והמנהל אקדמי - "תפנית" בית הספר למנהלים, "ואולם מהמנהל מצופה לפעול בראיה אינטגרטיבית, כמנצח אשר מנהיג תזמורת עשירה ומגוונת של מקצוענים בכלי נגינה שונים, עליו להיות אחד שמכיר היתרונות והחסרונות של הכלים השונים ויכול להנהיג אותם ליצירה שתקדם את מטרות הארגון כולו".

קורסים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "קורסים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות