המכללות יצילו את ההשכלה הגבוההמהי מכללה? מכללה אקדמית היא מוסד שקיבל אישור מהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), הגוף בישראל שאמון על המוסדות האקדמיים והפיקוח עליהם.
עד שנת 1993 אסר החוק בישראל הקמת מוסדות אקדמיים שלא למטרות מחקר. כאשר שונה החוק, על ידי שר החינוך דאז, אמנון רובינשטיין, השתנתה המפה האקדמית בישראל.

ב-2006 כבר פעלו בישראל 54 מכללות בהן למדו כ-80 אלף סטודנטים מתוך 155 אלף סטודנטים לתואר ראשון בישראל. רף הכניסה למכללות נמוך יותר ומאפשר לסטודנטים שמוכנים לשלם עבור השכלה, מקום ללמוד בו.

ההבדל המהותי בין האוניברסיטאות למכללות הוא המחקר. במכללות לא נערכים מחקרים, ולכן גם אין לימודים לתואר דוקטור. עם זאת, יש מכללות רבות שמאפשרות לסגל המרצים חצאי משרת מחקר על ידי קיום שיתוף פעולה עם מכוני מחקר, כמו מיג"ל – מכון מחקר יישומי בקריית שמונה.

בין המכללות קיימת חלוקה למכללות מתוקצבות ולמכללות לא מתוקצבות. המכללות המתוקצבות מקבלות מימון מהוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג והן כפופות למדיניות ממשלתית, כמו גובה שכר הלימוד ושכר המרצים. במכללות הפרטיות ניהול כספי המוסד אינו כפוף למדיניות כלשהי ולכן באפשרותן של המכללות הפרטיות להציע סכומי כסף גבוהים עבור מרצים מהשורה הראשונה – כאלה שגם מלמדים באוניברסיטאות.

בשנים 2005-2006 למדו במכללות 64,355 סטודנטים, מתוכם למדו 28,463 סטודנטים בפקולטה למדעי החברה, 11,710 למדו בפקולטה למשפטים, 13,233 בפקולטה להנדסה ואדריכלות, 6,244 בפקולטה למדעי הרוח, 3,764 בפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבה ו-940 בבתי הספר למקצועות עזר רפואיים (נתונים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).

בישראל פועלות 49 מכללות אקדמיות המוכרות על ידי המל"ג ומורשת להעניק תארים ראשונים ושניים. כל המכללות מנסות למשוך אליהן סטודנטים על ידי היצע של חוגים יחודיים ומעניינים שלא ניתן ללמוד במוסדות אחרים. חלק מהחוגים המוצעים לדוגמה הם: במכללת ספיר יפתח בשנת הלימודים הקרובה חוג בלעדי למכללת ספיר לתואר ראשון בתרבות, יצירה והפקה; במכללת הקריה האקדמית אונו נפתחה השנה פקולטה למדעי הבריאות בה ניתן יהיה ללמוד ריפוי בעיסוק והפרעות בתקשורת; במכללת המרכז הבינתחומי הרצליה יפתחו השנה את החוג ללימודי אירופה שייחודו שיתוף פעולה עם אוניברסיטת אל-קודס במזרח ירושלים והחברה המלכותית המדעית בעמאן, ירדן; במכללת בית ברל יפתח השנה החוג לעיצוב תוכן נייד ובמכללת המסלול האקדמי המכללה למינהל נפתח חוג חדש לתיאטרון שמציע תואר ראשון במגוון תחומים של אומנויות הבמה.
פרופ' זאב צחור, מנהל מכללת ספיר, כותב במאמר לאתר הסתדרות המורים בישראל, כי המערכות הנפרדות של המכללות מהאוניברסיטאות הן שיכולות להציל את מערכת ההשכלה הגבוהה מקריסה.

עד היום נהוג לטפח את המיתוס שסטודנטים של המכללות מבוקשים פחות במקומות העבודה מסטודנטים באוניברסיטאות, אך נדמה שמצב זה כבר אינו כל כך חד-משמעי כמו פעם. אפילו בלימודי משפטים – שביקורות רבות הוטחו כשנפתחו המכללות הפרטיות – כבר יש חוגים במכללות שנחשבים ליוקרתיים במיוחד כמו החוגים במכללת המסלול האקדמי המכללה למינהל או במכללת הבינתחומי בהרצליה – במכללת המסלול האקדמי יש קליניקות משפטיות רבות וייחודיות לפרקטיקה מצוינת ובמכללת המרכז הבינתחומי יש דיספילינות משולבות המכינות להשתלבות בעולם העסקים הגלובלי.

דירוג דן אנד ברדסטריט ל-2008 מציג דירוג של 20 מהמכללות המובילות בישראל, על פי הכנסות.

5 הראשונות בדירוג – לא מתוקצבות:

1. מכללת המסלול האקדמי המכללת למינהל, סך הכל הכנסות: 217.7 מיליוני שקלים, 9,387 סטודנטים.
2. מכללת הקריה האקדמית אונו – סך הכל 130 מיליוני שקלים הכנסות.
3. מכללת המרכז הבינתחומי הרצליה – סך הכל 120 מיליוני שקלים.
4. מכללת נתניה - 90 מיליוני שקלים.
5. מכללת סמינר הקיבוצים – 90 מיליוני שקלים.

5 הראשונות בדירוג – מתוקצבות:

1. מכללת אריאל בשומרון – 164.7 הכנסות, תקצוב – 63.7.
2. מכללת ספיר – 124.9 הכנסות, תקצוב – 55.7
3. מכללת בית ברל – 124.6 הכנסות, תקצוב - 38.5
4. מכללת HIT חולון – 112.6 הכנסות, תקצוב – 30.8
5. מכללת אורנים – 96.3 הכנסות, תקצוב – 31.6.

5 האחרונות בדירוג (מתוקצבות)

1. מכללת בצלאל – 67.1 הכנסות, תקצוב 15.2
2. מכללת אורט בראודה – 67.6, תקצוב 18.8
3. מכללת תל חי – 71.9, תקצוב 27.2
4. מכללת הקמפוס האקדמי אחוה – 79.2, תקצוב 29.1
5. מכללת עמק יזרעאל – 80.2, תקצוב 36.7

מכללות בארץ - מידע שימושי

גולשים שקראו על "מכללות בארץ" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות