לימודי שוק ההוןלימודי שוק ההון
מכיוון ששוק ההון אינו מקצוע אלא ענף של פעילות כלכלית, שלא כהרגלנו נפתח את העמוד העוסק בלימודים התחום בהסבר עליו ועל הפעילות בו, מכאן נמשיך ללימודים הרלוונטיים למי ששואף לעבוד בו.

שוק ההון מהו?

כשמו- זוהי זירה למסחר בכסף בתמורה לניירות ערך שערכם נקוב בכסף. מהו נייר ערך? אם להסתמך על ההגדרה בחוק האמריקאי הרי שנייר ערך מבטא השקעה של כסף על ידי קבוצת אנשים במטרה להרוויח עוד כסף ללא מאמץ או תרומה נוספת מצידם. תחת הגדרה זו אפשר לכלול מניות, אגרות חוב וכתבי אופציה. כל אחד מניירות הערך האלה סחיר - אפשר לקנות ולמכור אותו בשוק ההון - כשהמטרה של הפעילים בשוק ההון היא למכור אותם במחיר גבוה יותר ממחיר הקניה.

ניירות הערך האלה מונפקים על ידי חברות או ממשלות ונמכרים לציבור במטרה לגייס ממנו הון שישמש לפעילות שוטפת או להתרחבות. מי שקונה את אחד הניירות האלה עושה זאת מכיוון שהוא מאמין שערכו יגדל. מהרגע שהנייר נמכר לציבור, הגוף המנפיק קיבל את הכסף והנייר הופך לסחורה בשוק ההון.

כל אדם יכול לקנות ולמכור ניירות ערך בשוק ההון גם אם הוא נטול השכלה רלוונטית, כל מה שצריך לכך הוא חשבון בנק פעיל וכסף נזיל – פעילים כאלה בשוק ההון נקראים סוחרים פרטיים. כמובן שאתם יכולים להיעזר במנהל השקעות מקצועי, אפשר להעביר לו את כספכם כדי שיקנה או ימכור ניירות ערך עבורכם. מנהל השקעות חייב להיות בעל תעודה רלוונטית ולעמוד בתקנות חמורות אחרות ולשם כך יש להירשם ללימודים מתאימים.

מה הם לימודי שוק ההון?

יש שני סוגים של מסלולים - האחד לסוחרים פרטיים -אנשים שפעילים בשוק ההון עם כסף עצמי ומבקשים להכיר טוב יותר את שוק ההון, האחר לאנשים הרוצים לעבוד בשוק ההון ולספק שירות לבעלי הממון. מכיוון שכל אחד יכול לסחור בכספו בשוק ההון ללא כל מגבלה הקורסים לסוחרים הפרטיים לא מפוקחים ונושאי הלימוד והיקפם משתנה ממוסד למוסד. המסלולים שנועדו להכשיר אנשי מקצוע לשוק ההון מפוקחים מכיוון שברוב המקרים אי אפשר לעבוד בו בלי תעודה מוכרת.

אם כן, מה לומדים?

קורסים לסוחרים פרטיים נועדו להקנות ידע שיאפשר לתלמידים לסחור בכספם ולהרוויח ממנו. תמצאו בהם שיעורי מבואות שנועדו לספק ידע כללי על השוק, ניירות הערך ואופן המסחר בהם ושיעורים מתקדמים שמקנים כלים להערכת שווי נייר הערך והסיכוי שערכו יעלה או ירד. לימודי ניתוח טכני- אחד הכלים הנפוצים להערכת סיכויי הרווח מנייר ערך הוא הניתוח הטכני שמאפשר לחזות את מגמה בביקוש לנייר הערך על סמך ביצועיו בעבר. שיטה זו שונה מהשיטה בה נוקטים בתי ההשקעות שמנתחים נתונים ריאליים כגון פעילות החברה, שווי הנכסים שלה ומגמות בשוק בו היא פועלת, ובהתאם מחליטים אם להשקיע בנייר שלה אם לאו. בניגוד לכך- ניתוח טכני מתעלם מהנתונים הריאליים ובוחן רק את התנהגות וציפיות המשקיעים. ככלל הניתוח הטכני טוב למסחר קצר טווח ואילו הניתוח של בית ההשקעות מתאים למשקיע לטווח רחוק שאינו מתרגש מתנודות יומיות ומאמין בסיכויי החברה לצמוח.

בלימודים למקצועות שוק ההון, במיוחד לתפקיד ייעוץ השקעות או ניהול תיקים, מתרכזים בהכנה לבחינת ההסמכה של הרשות לניירות ערך. אלה הבחינות- יסודות: דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית, חשבונאות, סטטיסטיקה ומימון, כלכלה; מקצועיות: ניתוח ניירות ערך ומכשירים פיננסיים, ניהול תיקים. בעלי תואר בכלכלה, חשבונאות, מנהל עסקים או ביטוח פטורים מבחינות היסוד אך חייבים לעבור את הבחינות המקצועיות. בכך לא מסתיימות התלאות – אחרי שעוברים את המבחנים יש תקופת התמחות, יועץ השקות חייב בשישה חודשי התמחות ואילו מנהל תיקים מתמחה במשך תשעה חודשים.

למה ללימוד על שוק ההון?

יש להפריד בין שני סוגי המסלולים- המסלול לסוחרים פרטיים מתאים לכל מי שרוצה להשקיע מכספו בבורסה. באינטרנט יש הרבה אתרים המספקים מידע בסיסי ומקיף שבעזרתו אפשר לסחור בשוק ההון, אבל אם אתם לא מסתפקים בכך ורוצים להעמיק את הידע הקורסים האלה מיועדים לכם. המסלולים לניהול תיקים או ייעוץ השקעות מתאימים למי שרוצה קריירה בתחום, עמידה במבחני ההסמכה של הרשות לניירות ערך תאפשר לכם להתקבל לבתי ההשקעות, לאחד הבנקים או למוסד פיננסי אחר העוסק בתחום. כדי למנוע ניגוד אינטרסים מנהל השקעות או תיקים לא יכול לשים את כספו הפרטי בבורסה, לכן אתם חייבים לבחור באחת האופציות – פעילות פרטית או כשירות ללקוח.

למי זה מתאים?

כמובן שעבודה בשוק ההון מתאימה למי שיש לו נטייה למספרים ואהבה לכלכלה בכלל ולכסף במיוחד. מכיוון שכל החלטה שתקבלו יכולה לזכות אתכם בהרבה כסף או לגרום לכם לפסיד ממון רב, הפעילות כרוכה תמיד במתח נפשי, מי שעצביו רופפים לא יוכל לעבוד בשוק ההון. מסחר פרטי מומלץ רק למי שיש לו כסף עודף אותו הוא מוכן לסכן תוך ידיעה כי הוא עלול להפסיד את כולו או רובו.

איפה לומדים את שוק ההון?

אוניברסיטאות ומכללות מומלצות ללימודי שוק ההון:
מכללת רמת גן | www.rgc.co.il
כתובת- פינחס רוטנברג 87 רמת גן

מסלולים רלוונטיים:
לימודי ייעוץ השקעות וניהול תיקים במסלול משולב אם תואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה או במסלול ללא תואר המתאים במיוחד לבעלי תואר ראשון.
מכללת מגמות | http://www.megamot.co.il
כתובת - דרך אם המושבות 94, קרית אריה, פתח-תקווה

מסלולים רלוונטיים:
הכנה למבחני הרישוי ליועצי השקעות ומנהלי תיקים במסלול מקוצר לבעלי תואר ראשון רלוונטי או לאחרים במסלול מלא.

קורסים לסוחרים פרטיים - קורס השקעות בשוק ההון; מסחר מעשי בוול סטריט בכל ממדי הזמן swing ומעלה; ניתוח טכני; קורס מעו"ף לסוחרים; קורס מתקדם לניהול השקעות ומסחר תוך יומי; ניתוח טכני מתקדם בשיטת גאן; מאסטר בהשקעות REAL TIME ; מסחר טכני שיטתי; אופציות בוול סטריט; ניתוח טכני רמה ב', שוק ההון למתקדמים; מעו"ף pro ; אומנות הגידור; אימון מעשי בהשקעות.
עתיד פיננסים | www.atidf.org.il
כתובת - סניפים בבאר שבע, חיפה, תל אביב, מעלות, אום אל פלם, ירכא, כרמיאל, וטבריה

מסלולים רלוונטיים:
מסלול מלא לתעודת יעוץ השקעות, המכללה מאפשרת להירשם לקורסים בודדים מתוך המסלול.
תפנית בי"הס של האונ' הפתוחה | www.openu.ac.il
כתובת – הכפר הירוק

מסלולים רלוונטיים:
יועצי השקעות וניהול תיקים לקראת הבחינות של הרשות לניירות ערך, מסלול מודולארי בו אפשר להירשם רק לקורסים בודדים.

קורסים לסוחרים פרטיים – שוק ההון הלכה למעשה וקורס מתקדם בשוק ההון.
מכללת מיטב | www.meitav.co.il
כתובת - סניף ראשי בראול ולנברג 24 רמת החייל, תל-אביב, מגדלי זיו, בנין A1 קומת קרקע; קורסים בשוק ההון לסוחרים פרטיים מתקיימים גם במכללת הדסה שבירושלים.

מסלולים רלוונטיים:
קורסים למבחני ההסמכה של הרשות לניירות ערך במסלול ייעוץ השקעות וניהול תיקים - קורס אתיקה ודיני ניירות ערך, קורס יעוץ השקעות וניהול תיקים בהיקף מלא או לפטור, יסודות בניהול תיקים וייעוץ השקעות, ניתוח ניירות ערך א' ו-ב'.

קורסים לסוחרים פרטיים – השקעות בשוק ההון לקהל הרחב.

 

לימודי שוק ההון - מידע שימושי

גולשים שקראו על "שוק ההון" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות