קצת על החיים בקמפוסהקמפוס הוא השטח שעליו ממוקם המוסד להשכלה גבוהה, בין אם זו אוניברסיטה ובין אם זו מכללה. בלטינית משמעות המילה היא שדה או איזור פתוח. החלופה העברית למילה היא לעתים קריה. ובכל מקרה זה המקום שבו רובצים הסטודנטים במהלך שעות הלימודים, מוקפים בספרים ועוטים על פניהם ארשת למדנית – או שלא.
הקמפוס הוא מרכז החיים הסטודנטיאלים ופועלים בו אגודות הסטודנטים, אולמי הרצאות המארחים כנסים ואירועים אקדמיים, ספריות, קפיטריות, ומתקיימים בו אירועי תרבות עבור הסטודנטים כגון; ימים פתוחים, ימי סטודנט וכנסי בוגרים.

תחומי לימוד

תחומי הלימוד לתארים השונים מחולקים לפקולטות השונות, כשלא תמיד חוגים מאותו תחום נלמדים באותה הפקולטה בכל המוסדות. לדוגמה, חוג אמנות יכול להיות בפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריון לדוגמה ואילו בסמינר הקיבוצים לומדים אותו בבית הספר לאמנויות וטכנולוגיה.

חוגי ההנדסה על תחומיהם השונים נלמדים לרוב בפקולטות להנדסה, בעוד שארכיטקטורה ניתן למצוא גם בפקולטה לאומניות. לימודי חינוך והוראה אפשר ללמוד במכללות האקדמיות לחינוך בבתי הספר לחינוך ובפקולטות המוסמכות להעניק תואר בחינוך. בפקולטה למדעי החקלאות המזון ואיכות הסביבה ברחובות, השייכת לאוניברסיטה העברית בירושלים, אפשר ללמוד לתארים במדעי בעלי החיים, מדעי המזון, מדעי הצמח וגם המקום היחיד בישראל בו ניתן לעשות תואר ברפואה וטרינרית.

בפקולטה למדעי החברה והרוח ניתן ללמוד בחוגים הבאים, לדוגמה: תקשורת יצירה וביקורת, ביואתיקה, ביולוגיה ופסיכולוגיה, פסיכו-ביולוגיה, גיאוגרפיה ולימודי סביבה, חברה ופוליטיקה, כלכלה, לימודי אירופה, מדע המדינה, לימודי ישראל במזרח התיכון, לימודי ביטחון, לימודי מגדר, לימודי מדבר, מדעי ההתנהגות, מדע המדינה ויחב"ל, ממשל ועוד. בפקולטות למדעי הרוח (משולבות לעיתים גם עם מדעי החברה) אפשר ללמוד את החוגים הבאים: ארכיאולוגיה, היסטוריה, פילוסופיה, תלמוד, תנ"ך, תרגום.

בפקולטות ל מדעים מדויקים כגון מדעי הטבע, או מדעי החיים, או מתמטיקה ומדעי הטבע, אפשר ללמוד אוקיאנוגרפיה, איכ"ס ומשאבי טבע בחקלאות, ביוטכנולוגיה, ביוכימיה, ביולוגיה ופסיכולוגיה, ביולוגיה ועוד.
בפקולטה למדעים מדויקים לומדים ביולוגיה וכימיה, ביופיסיקה, גאופיסיקה ומדעים פלנטריים, הנדסת חשמל, הנדסת מחשבים, מיקרואלקטרוניקה, כימיה, מתמטיקה, מתמטיקה ופיסיקה, פיסיקה, אופטיקה, ננו-מדעים, ננו-טכנולוגיה ועוד. בפקולטה למשפטים או בבתי הספר למשפטים לומדים משפטים, בפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב לומדים מדעי המחשב, ביואניפורמטיקה, מתמטיקה, ועוד.

בפקולטה לרפואה או בבתי הספר לרפואה לומדים מדעי הרפואה, רפואה ורפואת שיניים. החלוקה המוצגת זו אינה מלמדת על החלוקה בכל המוסדות, זוהי רק דוגמה אחת מיני רבות וכן ישנם גם שינויים פנימיים בתוך המחלקות, החוגים והפקולטות לפי צרכי המוסד.

הסגל האקדמי

באוניברסיטאות ובמכללות וכן במכוני המחקר עובדים מרצים וחוקרים הנמנים עם הסגל האקדמי. הסגל האקדמי הבכיר מונה חברים קבועים בדרגה של מרצים, מרצים בכירים, פרופסורים חברים ופרופסורים מן המניין. הסגל האקדמי הזוטר מונה חברים זמניים, בדרך כלל דוקטורנטים (שלומדים לתואר דוקטור), עליהם נמנים גם עוזרי הוראה ועמיתי הוראה.

מה ואיפה לומדים

רצוי מאוד שכשאשר תתחילו ללמוד יהיה זה מקצוע שאתם אוהבים ושאתם שלמים איתו מכמה טעמים. הראשון, חסכון בכסף. אם אינכם שלמים עם המקצוע ותחליטו לעבור ללמוד תחום אחר, זה עשוי לעלות לכם בהפסד של שנת לימודים (כ-10,000 שקלים) או יותר, וזאת עוד בטרם הזכרנו את בזבוז הזמן, המשאבים והכנסה עתידית טעם נוסף הוא דחיינות אקדמית – פעמים רבות, או משום שהסטודנט לא מסופק מהחוגים שהוא לומד או משום שהחוגים קשים מדי – הוא דוחה את המטלות והמשימות שכדי להיות זכאי לתואר עליו לסיימן ובכך גוזר על עצמו לימודים ארוכים, הפסדים כספים, עוגמת נפש ותסכול.

בחירת מוסד הלימודים היום קלה מבעבר, בשל ההיצע הרב של המכללות, שברבות מהן התחומים לתארים ראשונים ושניים כמו מנהל עסקים ומשפטים עומדים במעמד שווה לאלה שבאוניברסיטאות. בתוך שיקולי הבחירה כדאי להוסיף את העלות של התואר, עלות המגורים, עלות הנסיעות וקריטריונים מהסוג הזה. יתכן ובבחירתכם תעדיפו מוסד מרוחק יותר, אך שמציע דירות להשכרה במחיר נמוך יותר מאשר במרכז הארץ. יתכן ותבחרו במכללה בצפון הארץ, דווקא משום שזו מאפשרת השתלבות בחברות עתירות ידע המצויות סביב הקמפוס שלה וכן הלאה.

התואר האקדמי נחשב בישראל, כמו גם בארצות אחרות במערב, ליוקרתי וככל שהוא מתקדם יותר או נלמד במוסד שנחשב ליוקרתי יותר, כך מעמדו זוכה להערכה גדולה ליותר ולעיתים זה מתבטא גם בשורה האחרונה של תלוש השכר. מקצועות מסוימים מחייבים תואר אקדמי על פי חוק, כמו רופא, עורך דין או וטרינר.

קמפוס - מידע שימושי

גולשים שקראו על "קמפוס" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות