לימודי מנהל עסקיםמהם לימודי מנהל עסקים?
מנהל עסקים הוא תחום אקדמי לחקר ניהול ארגונים. זוהי דיסציפלינה רחבה השואבת ידע ממקורות מגוונים בין היתר משיווק, כלכלה, סוציולוגיה ואף פסיכולוגיה. הלימודים לתואר ראשון במינהל עסקים מכשירים את הסטודנטים לתפקידי הניהול, מתוך תפיסה כי זהו מקצוע העומד בפני עצמו. בגלל ראיית העולם הזו מי שלמד מנהל עסקים יכול לנהל כל ארגון בכל תחום, ומנהל של חברה אינו איש המקצוע הטוב ביותר, אלא המנהל הטוב מכולם.

מהו מנהל עסקים?

במאה ה-19 התפתחו חברות ומפעלים ענקיים ונולד הצורך בבעל תפקיד בכיר שידע לנהל את כל קבוצות העבודה ביחד ולחוד לטובת הגשמת המטרות הכלכליות של החברה. הראשון שהבחין בצורך הזה הוא המהנדס האמריקאי פרידריק וינסלאו טיילור שספרו The Principles of Scientific Management יצא לאור ב-1911 ובו הוא הגדיר לראשונה את מקצוע הניהול ואת הניהול כמדע שיש לחקור.
מה שהיום לנו ברור מאליו לא היה ברור עד ספרו של טיילור- בו לראשונה הוא הציע להכשיר כל עובד בתחום ידע ספציפי ולאפשר (או לדרוש) ממנו לעסוק אך ורק בתחום התמחותו, לדעתו עובד כזה יעשה את מלאכתו טוב יותר מכמה עובדים ארעיים ובלתי מנוסים. אחד היישומים לגישה זו הוא פס הייצור שפיתח פורד, בו כל עובד אחראי על נישה צרה וחוזר על פעולתו אין ספור פעמים. וינסלאו הניח את התשתית ללימודי מנהל עסקים אך גישתו (כמו גם גישתו של פורד) זכתה לביקורות רבות בטענה שהן בלתי אנושיות- למשל, ראו את סרטו של צ'ארלי צ'פלין "אורות הכרך". מאז נכתבו תיאוריות רבות והוצגו גישות מגוונות אשר המכנה המשותף לכולן הוא המאמצים להגדיל את רווחי החברות באמצעות ניהול.

למה ללמוד מנהל עסקים?

מכיוון שמקצוע הניהול נחוץ בכל חברה, תואר ראשון במנהל עסקים יאפשר לכם להתקבל למשרות ניהול בסקטורים מגוונים, החל מרשתות קמעונאיות דרך תעשייה ועד חברות היי-טק.
בעוד שהרבה תארים אחרים- למשל הנדסה, חינוך או רפואה- מעניקים ידע ספציפי המגביל את קשת התעסוקה של הסטודנט, תחומי התעסוקה של בוגר מנהל עסקים רחבים שכן בכל סקטור ניהול הוא ניהול הוא ניהול. אפשר ללמוד מנהל עסקים במטרה להפוך למנהל מקצועי או להשלים תואר בתחום במטרה להתקדם בסולם הדרגות, אחרי שכבר רחשתם מקצוע.

למי מתאימים לימודי מנהל עסקים?

מטבע הדברים לימודי מנהל עסקים מתאימים למי ששואף לתפקידי ניהול. הם מומלצים גם לבעלי מקצוע שחשים כי הם מיצו את עצמם והם מחפשים נתיב התקדמות. הלימודים טובעניים מאוד, לכן אם אתם לא יכולים להקדיש להם את רוב שעות הפנאי שלכם מוטב שתרשמו בתקופה יותר נוחה. אמנם חלק מחומר הלימוד הוא ממדעי החברה, אבל יש לא מעט קורסים המצריכים ידע במתמטיקה וסטטיסטיקה, קחו בחשבון כי ללא נטייה למקצועות אלה תתקשו מאוד בלימודים.

תעודה או תואר אקדמי?

מנהל עסקים הוא תחום ידע אקדמי, ברוב האוניברסיטאות זוהי פקולטה נפרדת שבה לצד הלימודים מתקיימים מחקרים, וסטודנטים שהשלימו את חובותיהם מקבלים תואר ראשון. אם זאת יש מוסדות שאינם אקדמיים ומפעילים קורסים או מסלולי הכשרה המכונים "מנהל עסקים", יש לבחון זאת היטב ולהבדיל בינם לבין המוסדות האקדמיים.
נדגיש כי איננו מביעים דעה באשר לרמת ההוראה שכן יש מוסדות שהלימודים בהם טובים. תעודת גמר שאינה תואר ראשון לא מוכרת על ידי חברות שסף הקבלה אליהם הוא BA וכמובן שאי אפשר להמשיך איתה לתואר שני.

אלו התמחויות יש במנהל עסקים?

על אף שניהול הוא מקצוע ומנהל טוב יכול לנהל כל יחידה בארגון, מוסדות הלימוד נוהגים לאפשר לתלמידים לבחור תחום התמחות. בדרך זו הסטודנט רוכש ידע כללי במנהל עסקים ומתמחה בניהול של תחום ספציפי. מסלולי ההתמחות האלה מתאימים למי שיש לו זיקה לנושא מסוים הוא שהוא עובד תחום אותו הוא רוצה לנהל.

הנה כמה דוגמאות להתמחויות במנהל עסקים:

התמחות במימון - בוגר מנהל עסקים העוסק במימון יכול לעבוד בשוק ההון למשל כאנליסט או לשמש מנהל כספים של חברה, ככזה תפקידו יהיה לקבוע את מדניות גיוס הכספים, למצוא משאבים לפעילות החברה ולנהל את תזרים המזומנים שלה.

התמחות במשאבי אנוש - מי שנוטה פחות להיבט הכלכלי והכספי בניהול ומעדיף את ההיבט האנושי יכול להתמחות בניהול משאבי אנוש. בתחום זה הוא ילמד לרתום את כוח האדם להשגת יעדי חברה, וילמד כיצד להגביר מוטיבציה ולחזק את נאמנות העובדים.

התמחות בניהול מערכות מידע - בעלי נטייה טכנולוגית יכולים להתמחות בניהול מערכות מידע, תחום העוסק בהטמעת מערכות המחשב של הארגון באופן שיאפשר לכל יחידה לנצלן לטובתה ביעילות. בין היתר לומדים אבטחת מידע, כיצד למנוע תקלות או באגים וגם כיצד לבנות תקציב נכון למחשוב החברה.

התמחות בשיווק או פרסום - בתחום זה מכירים לעומק את עולם השיווק והפרסום מתוך מטרה לנהל היבטים אלה בחברות מסחריות. בוגרים של המסלול הזה יכולים גם לעבוד במשרדי פרסום. הקורסים הכלולים בתוכנית זו עוסקים בין היתר בהתנהגות צרכנים, אסטרטגיה שיווקית וערוצי שיווק שונים.

איפה לומדים מנהל עסקים?

אוניברסיטאות ומכללות מומלצות ללימודי מנהל עסקים:
המכללה האקדמית נתניה | www.netanya.ac.il
כתובת- האוניברסיטה 1 נתניה

תוכניות לימודים רלוונטיות:
BA במנהל עסקים עם אחת ההתמחויות הבאות: מימון, שיווק, ניהול גלובלי, מערכות מידע וחשבונאות

M.B.A במנהל עסקים, תואר שני באחד מארבעה מסלולים – שיווק, מימון, ניהול מערכות מידע וניהול רב תחומי.
המרכז האקדמי פרס | www.pac.ac.il
כתובת – הנביאים 8 רחובות

תוכניות לימודים רלוונטיות:
BA במינהל עסקים עם אחת ההתמחויות הבאות: שיווק, מימון וחשבונאות, ניהול משאבי אנוש והתנהגות צרכנית.

MBA במינהל עסקים, תואר שני באחד משישה מסלולים – שיווק, מימון וחשבונאות, ניהול וארגון, דיני עסקים, ייעוץ והתנהגות ארגונית, וניהול עסקים גלובליים.
כתובת- שלוחות ברחבי הארץ

תוכניות לימודים רלוונטיות:
MBA במינהל עסקים, תואר שני במסלול ללא תזה.
הקריה האקדמית אונו | www.ono.ac.il
כתובת – צה"ל 104 קרית אונו

תוכניות לימודים רלוונטיות:
BA במינהל עסקים עם אחת מחמש התמחויות – משאבי אנוש, שיווק ופרסום, חשבונאות, מימון, ניתוח מערכות מידע.
כתובת- שדרות יצחק רבין 7 ראשון-לציון

תוכניות לימודים רלוונטיות:
לתואר ראשון- מנהל עסקים עם אחת ההתמחויות הבאות- מימון, טכנולוגיות עסקיות, בשיווק ופרסום, חשבונאות.

לתואר שני- MBA עם אחת ההתמחויות הבאות - שיווק ופרסום, ניהול אסטרטגי, מימון, שוק ההון וממשל תאגידי, מיסוי עסקי, ניהול תאגידי, ניהול חברות טכנולוגיה, ניהול חברות ביו-רפואיות, ייעוץ וניהול משאבי אנוש, פסיכולוגיה עסקית וניהולית

כתובת – בן גוריון 26 רמת גן

תוכניות לימודים רלוונטיות:
BA במנהל עסקים, תואר שעשרים שעות מתוך 122 שעות הלימוד בו מוקדשות לנושאים משפטיים בזיקה עסקית.

 

לימודי מנהל עסקים - מידע שימושי

גולשים שקראו על "מנהל עסקים" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות