תואר ראשון, אופציות לימודים


גם אם לא אהבתם במיוחד את החלק הלימודי בשנות התיכון שלכם, אחרי השירות הצבאי או הטיול לחו"ל רוב הסיכויים שתצטרכו לקבל החלטה לגבי לימודים על תיכוניים שיפתחו לכם דרך חדשה לקריירה אמיתית בעולם הבוגר. כמעט אין תחום עיסוק שלא דורש לימודים מסוג כלשהו. בלי הכשרה מקצועית תוכלו בדרך כלל לעבוד בעבודות לא מקצועיות שבהן שכר הבסיס נמוך ואופציות הקידום מעטות. לימודים אקדמים יתנו לכם כרטיס כניסה לעולם תעסוקתי מגוון יותר, לשכר גבוה יותר וגם לעיסוק שיהיה בו יותר עניין עבורכם ופחות עבודה שחורה ומונוטונית. ההחלטה מה ללמוד, איפה ובאיזה מסלול לימודים היא החלטה חשובה שצפויה להשפיע מאוד על החיים התעסוקתיים שלכם לשנים רבות.

איזה סוג לימודים מתאימים לי?

כל אחד מכיר את עצמו, את תחומי העניין ואת היכולות שלו. המבחן הפסיכומטרי יכול לתת לכם אינדיקציה נוספת לגבי היכולות האקדמיות. הציון שתקבלו בו יקבע במידה רבה לאיזה לימודים תוכלו לנסות להתקבל ולאיזה אין לכם סיכוי, כשכמובן, אם יש לכם את המוטיבציה והסבלנות תוכלו לעשות אותו שוב ולשפר ציון כדי לעמוד בדרישות הסף של מקצועות אקדמים מבוקשים ויוקרתיים. אבל לימודים לתואר ראשון הם רק חלק מהאפשרויות שפתוחות פניכם. לא לכל אחד מתאימים לימודים באוניברסיטה – קריאת מאמרים, עריכת מחקרים והגשת עבודות. ניתן ללמוד לימודי תעודה או לימודים לרכישת מקצוע מבוקש וכלכלי בענפי עיסוק לא אקדמים, שאפשר להצליח בהם בקריירה לא פחות מלימודים אקדמיים.

מה כדאי ללמוד?

יש כל מיני גורמים שמשפיעים על ההחלטה הסופית שלנו לגבי מסלול הלימודים. ההורים יכולים ללחוץ אותנו ללמוד מקצוע יוקרתי ורווחי או לשכנע אותנו לרכוש מקצוע כדי שיהיה לנו 'מקצוע ביד' – משהו שתמיד אפשר להתפרנס ממנו. גם הסביבה החברתית הקרובה יכולה להשפיע על ההחלטה שלנו: אם הרבה חברים לומדים מחשבים או תואר ראשון במנהל עסקים, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו לומדים את התחומים האלה מבלי לברר אם זה מה שאנחנו באמת רוצים לעשות בחיים.

חשוב מאוד שמרכיב מרכזי בהחלטה יהיה תלוי בלעדית בתשוקה שלנו למקצוע הלימוד, תשוקה שבלעדיה אתם עשויים למצוא את עצמכם חסרי מוטיבציה ומיואשים כבר בסמסטר הראשון או השני. בעוד הלימודים בתיכון נכפו עלינו, בלי יותר מידי אפשרויות בחירה, הלימודים העל תיכוניים הם רציניים יותר ודורשים השקעה רבה וחשוב שננצל את החופש כדי לבחור משהו שיהיה לנו חשק להשקיע בו. מי שמתקשה לזהות את התחום המועדף עליו יכול ללכת למרכז ייעוץ אקדמי שבו יבחנו את הנתונים וההעדפות שלו ויציעו לו מקצועות לימוד שאליהם הוא מתאים ביותר. ספי הקבלה הגבוהים במקצועות מבוקשים, מציבים בפנינו אתגר נוסף : האם אנחנו עושים הכל כדי להתקבל, משפרים בגרויות ופסיכומטרי ומשקיעים שנה או שנתיים נוספות כדי להגשים בסופו של דבר את החלום, או בוחרים באפיק פרקטי יותר ומחפשים מקצוע מקביל או דומה שאליו נוכל להתקבל יותר בקלות...

במדריך שלנו מה ללמוד? תוכלו לקבל אינפורמציה נוספת על תהליך בחירת המקצוע ללימוד ובקטגוריית לימודים אקדמיים תוכלו למצוא פירוט על מקצועות לימוד מבוקשים.

מכללה או אוניברסיטה

הנטיה הטבעית היא ללכת ללמוד לימודים אקדמאים באוניברסיטה. האוניברסיטאות נחשבות למוסדות איכותיים יותר ושכר הלימוד בהם נמוך משמעותית מזה של המכללות הפרטיות. יחד עם זאת, למכללות המובילות יתרונות מובהקים משלהן: תנאי לימוד טובים בהרבה, מסלולי לימוד גמישים שמאפשרים לפעמים להמשיך לעבוד במשרה מלאה תוך כדי לימודים והכי חשוב - ספי קבלה נמוכים יותר. האוניברסיטאות, בעיקר משיקולי מקום, לא יכולות לפתוח כיתות לימוד נוספות לכל המועמדים ולכן הן מסננות אותם על פי ספי קבלה גבוהים. דרישות הקבלה הנמוכות יותר במכללות מאפשרות למועמדים איכותיים שלא רוצים להשתעבד לשנים של שיפורי ציונים להתחיל ללמוד ולסיים תואר או לימודי תעודה כדי להוכיח את האיכות האמיתית שלהם בשוק העבודה.

תוכלו למצוא פרטים נוספים על תנאי קבלה למוסדות לימוד אקדמיים ובמדריך שלנו איפה ללמוד? תוכלו להעמיק בהבדלים נוספים בין לימודים במכללה לעומת לימודים באוניברסיטה.

קרוב או רחוק מהבית

ההחלטה האחרונה בכל שרשרת הבחירות הללו לקראת לימודים, נוגעת למקום המגורים שלכם. אפשר לחלק את הסטודנטים לשני סוגים:

אלה שלומדים קרוב לבית ההורים ויכולים להמשיך לגור בבית או קרוב אליו ואלה שנסעו 'לעיר הגדולה' ומתנסים שם לא רק בלימודים גבוהים אלא גם בחיים עצמאיים, מגורים בשכירות - לבד או עם שותפים - ועבודה. חשוב לדעת שבחלק מהמקרים ניתן ללמוד מקצוע מבוקש גם קרוב לבית במכללה ציבורית שהיא שלוחה של אוניברסיטה גדולה, כך שלא תמיד צריך לנסוע רחוק כדי ללמוד את המקצוע המועדף עליכם במוסד לימודים איכותי.

על כל מקרה- היו שלמים עם כל החלטה שתקבלו, ניתן להצליח בכל מקום עם מספיק השקעה. תקופת הלימודים היא אחת התקופות היפות בחיינו אז השכילו לנצל זאת גם להנאה, היכרות עם אנשים חדשים ומעניינים, והכי חשוב- עשו הכל עם חיוך. בהצלחה.


תואר ראשון - מידע שימושי

גולשים שקראו על "תואר ראשון" התעניינו גם ב:

לימודי משפטים, לימודי אנגלית.

המלצות קריאה:

ללא.

מקורות מידע נוספים:

ללא.

חיפושים פופולאריים:

"לימודים","הצעות לימודים","לימודים בישראל".

תוכן עניינים 

  

קורסי העשרה ופנאי

 • לימודי שייט
  לימודי שייט
  יש קורסים שלא תרצו לפספס - לימודי שייט, הדרך הקלה להפיג מתחים בתקופת הלימודים...
 • לימודי תזונה
  לימודי תזונה
  מזון בריא הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע לכל דבר...

מוסדות מומלצים

 • הטכניון
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת חיפה
/

מאמרים מומלצים

צור קשר

שם
טלפון
דוא"ל
אתר
מהות הפניה
הערות
שאלות